Přejít k hlavnímu obsahu
redakce -

Hradecký slunovrat: sázka na zajímavá jména a naději

Přehlídka v zámeckém areálu Hradce nad Moravicí vstupuje do šestého ročníku. O víkendu 28. a 29. června nabízí zajímavý program, který dokazuje, že hudba se obejde bez žánrových hranic a že festivaly se nemusí podobat jako vejce vejci. O sympatické otevřenosti pořadatelů Hradeckého slunovratu ostatně svědčí i jejich Welcome scéna, kam vyrazí také jeden tip Frontmana. Ale nepředjímejme, účinkující jsou odkrýváni postupně, každý pondělní večer další jméno.

Návštěvníci se už teď mohou těšit například na Kafka Band, Sto zvířat, Tara Fuki, Ghost of You, Ventolina, legendární Dunaj nebo hvězdu tohoto ročníku, finskou kapela Värttinä. Na Hradecký slunovrat se však nejezdí jen za hudbou. Velkým lákadlem je tzv. Salon Mechtilde – program zahrnující diskuze, přednášky, výstavy nebo projekce filmů. Název je poctou Mechtildě Lichnovské, výjimečné ženě, která se ve svém životě věnovala podpoře kultury a společenského života, přátelila se s umělci, upozorňovala na nebezpečí nacismu a sama napsala řadu knih. Tato moderní a emancipovaná žena je ztělesněním toho, jaké hodnoty se Hradecký slunovrat snaží naplňovat. Prvními ohlášenými hosty této scény jsou investigativní novinář Jaroslava Kmenta a hudební publicista Jiří Plocek.


Festival také představil zcela nový vizuál z díly grafičky Jany Reichel, která je rovněž autorkou etiket vín z Vinařství Krásná hora. „Pro mě je ten festival o naději. O naději, že to ještě někde mezi lidmi funguje. Tak to vnímám: muzika, jídlo, víno, debaty... za vraty zámku, taková oáza. Není to jen o zážitku. Ale o inspiraci, setkání,“ říká Jana.

Konkurz na festivalovou Welcome scénu, která bude opět umístěná ve volně přístupné neplacené zóně, se letos zastavil na 148 přihlášených skupin (130 českých, 6 ze Slovenska a 12 polských). „V počtu přihlášek je to zatím jednoznačný rekord ze všech ročníků HS a jistota, že tato scéna opět bude mít vysokou úroveň a představí skvělé kapely,“ dodává Ondra Oborný, kterého spolu s Milanam Tesařem z Radia Proglas čeká těžký úkol vybrat čtrnáct šťastných, kteří si zahrají.

Hradecký slunovrat ukazuje, že je v programu docela dobře možné spojit interprety všech žánrů od folklóru až po čistou elektroniku, aniž by vznikl nestravitelný mišmaš. Mezi muzikanty, kteří zde již vystoupili, se ale také šíří i další šuškandy. O skvělém publiku a taky že to v Hradci jde bez klobás a šizených bramboráků. „Jisté mlsné jazyky dokonce tvrdí, že Hradecký slunovrat je vlastně takový gastrofestival s výbornou hudbou,” uzavírá šéf festival Vašek Müller.

Více informací najdete na webu hradeckyslunovrat.cz.

Tagy Hradecký slunovrat

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY