Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 28.09.2021 - 00:01

Hlava, kombo a box z kolekce EVH 5150 Iconic

Klasické lampové aparáty značky EVH, v minulosti vyvíjené pro Eddieho Van Halena, nepatří mezi nejlevnější součásti kytarového gearu, což byl zřejmě jeden z důvodů, proč se konstruktér James Brown, jenž stál také u zrodu Van Halenových modelů Peavey nebo oblíbené edice Classic z produkce stejného výrobce, rozhodl navrhnout finančně vstřícnější sérii EVH 5150 Iconic. Ta je tvořena kombem 5150 Iconic 40W 1x12, zesilovačem 5150 Iconic 80W a boxem 5150 Iconic 4x12, nabízejících profesionální sound za přijatelnou cenu.

Zesilovač osazený dvojicí preampových elektronek JJ ECC83S a čtyřmi lampami JJ 6L6 disponuje dvěma kanály se společnými třípásmovými korekcemi, k ovladači gainu u čisté větve Green je přiřazen spínač Overdrive, umožňující dosáhnout nakresleného crunche, zatímco stejný parametr kanálu Red je opatřen switchem Burn, posilujícím zvuk o další porci gainu. Navíc při extrémnějších hodnotách zkreslení se u druhého kanálu může hodit vestavěný noise gate.

Na koncovou sekci o výkonu 80W je navázána dvojice masterů a také potenciometr Master Boost se zdvihem až +10 dB. Kromě integrovaného reverbu lze výsledný tón upravovat globálními korekcemi Presence a Resonance. Vedle tradičních spínačů Power a Standby najdeme switch Power Level snižující maximální výkon koncové jednotky na polovinu.

Zadní strana hliníkového šasi je vyhrazena pro dva paralelní repro výstupy, tahový přepínač impedancí 4, 8, 16 ohmů, výstup Pre-Out, zdířku footswitche, send/return efektové smyčky a linkový XLR konektor s emulací boxu, tlačítkem uzemnění a mutingem power ampu. Zcela identicky je vybaveno i kombo s dvěma elektronkami JJ 6L6, výkonem 40W a jedním dvanáctipalcovým reproduktorem EVH Celestion Custom.

Kabinet 4x12 je stejně jako skelet komba vyroben z kombinace překližky a MDF, uzavřená zadní ozvučnice připevněná 17 vruty nese jeden výstup s impedancí 16 ohmů, čtveřice dvanáctipalcových měničů EVH Celestion Custom poskytuje výkon 160W a přepravu boxu o rozměrech 76.2 x 76.2 x 35.6 cm a hmotnosti 33.5 kg usnadňují zapuštěná ocelová madla.

Oficiální ceny se v případě amerického trhu pohybují v následujících relacích: zesilovač 5150 Iconic 80W – cca 900 dolarů, kombo 5150 Iconic 40W 1x12 – cca 800 dolarů, box 5150 Iconic 4x12 – cca 500 dolarů. Vybírat je možno z verzí v černém nebo slonovinovém vinylu, k aparátům je dodáván externí footswitch volící kanály a aktivující funkci Master Boost.

Nové aparáty by snad měly v nejbližší době zamířit do distribuce. Vzhledem k tomu, že výrobce tyto produkty ještě neprezentoval na YouTube, vám můžeme prozatím nabídnout pouze video-komentáře.

Tagy EVH EVH Iconic

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY