Přejít k hlavnímu obsahu
Kanye West jako Yeezus před sedmi lety ve Verizon Center | Foto: Peter Hutchins
Kanye West jako Yeezus před sedmi lety ve Verizon Center | Foto: Peter Hutchins
Jan Hamerský - Út, 14.07.2020 - 12:00

Hejty HH: Kanye West for Prezident

Rapper Kanye West by chtěl řídit Spojené státy jako Wakandu z komiksů o Černém panterovi. Prý to není vtip. Na twitteru už má plnou podporu miliardáře Elona Muska, s nímž se dokonce vyfotil. Chce obrat Joe Bidena o hlasy Afroameričanů? Nebo naopak porazit Trumpa? Ptají se média, která stůj co stůj potřebují sledovanost. Dost možná je to však mnoho povyku pro něco zcela jiného.

Analytici z Reuters si dali práci a zjistili, co všechno Kanye West musí pro kandidaturu udělat. Řekněme, že je to o hodně složitější než ovládání smartphonu.

West klíčové pozice ztratil už 4. července, kdy svůj záměr vytroubil do světa. V mnoha státech včetně klíčové Severní Karolíny už prošvihl uzávěrky. Zbývající musí jako nezávislý kandidát obeslat během srpna a září a ke každé přihlášce připojit stovky tisíc podpisů, které za pandemie bude sbírat těžko.

Také se může přidat k demokratům, republikánům, paleokonzervativcům (true story) nebo Straně za socialismus a osvobození, které všechny už mají pozici kandidáta obsazenou. Anebo vyzvat fanoušky, aby ho na hlasovací lístek zapsali až za plentou. I takové hlasy se v USA počítají. Jenže kolik lajků může Yeezus proměnit na volební preference, když se podle posledních zpráv staral víc o kontrakt s maloobchodním řetězcem Gap Inc a módní značkou Yeezy?

Podtrženo, sečteno – je to bouře ve sklence vody se silou ubrat nanejvýš pár desetin oběma hlavním protikandidátům. Zatím to nevypadá ani tak, že by West mohl být jazýčkem na vahách. Biden si čtyři měsíce před volbami udržuje výrazný náskok. Amerikou zmítají nepokoje a sílící pandemie. Proto už i zarytí republikáni ztrácejí trpělivost s jiným přerostlým dítětem, které by ji rádo řídilo jako svůj účet na twitteru.

K čemu tedy je celá tato laxní kampaň? Zní to šíleně, ale patrně na podporu nové desky. Vyjde nejspíš letos a  ponese název God‘s Country. Její předzvěstí má být singl Wash Us In The Blood. Samozvaný rapový Ježíš v něm možná snad až moc tlačí na pilu, pokud jde o křesťanství a policejní brutalitu. Není však pochyb, že už delší dobu potřeboval přijít s tak mocným trackem. Nicméně i jemu je asi jasné, že jedním nabušeným singlem se nevykoupí, dokud nebude mít v ruce celou desku, a proto jednoduše vsadil víc.

Westův potenciál stát se americkým prezidentem je vedlejší. Uvést se jako kandidát je vstupenka i do jiných médií, než těch, která jsou vděčná za každý Westův blábol. Yeezus zkrátka uvažoval na své poměry nezvykle pragmaticky. Afroameričanům vadí, že ochotně zapózoval Trumpovi v kšiltovce Make America Great Again. Bílé svíčkové báby by si možná rády poslechly rap bez sprosťáren, který velebí Pána a Spasitele. Koneckonců, country rap Lil Nas X už vzali (celkem) na milost, protože ho na tancovačku protáhl Billy Ray Cyrus. Bohužel pro Westa jeho úvaha hraje jen na papíře.

Rapper se odkopal tím, že na twitteru co chvíli plácne strašlivou pitomost. Aktuálně třeba manželce Kim Kardashian blahopřál k miliardovému majetku, zatímco ve Státech sílí frustrace ze skokově narůstající nezaměstnanosti. Anebo přišel s tím, že bychom neměli vyvíjet vakcínu proti Covidu-19 a povolovat potraty, aby se Bůh nenaštval. Proto prezidentská kandidatura vyhlíží jako pokus někoho, kdo ztrácí pevnou půdu pod nohama, zachytit se každého stébla.

Přitom Kanye West si jako první rapper dovolil psát chytře a zároveň pokorně, čímž otevřel dveře Drakeovi, Kendricku Lamarovi, Killeru Mikovi, Stormzymu, ale také Saulu Williamsovi. Všichni, ať už je řeč o talentu nebo prodejních žebříčcích, už ho však přerostli. Měli na práci jiné věci než tweetovat.

Jestli tedy West chce získat ztracené pozice, nepomůže si, když bude do svých stále přemrštěnějších fantazií o svém uměleckém alteregu zatahovat další uživatele. Takto naopak s největší pravděpodobností zapadne ještě hlouběji do žánrového průměru. Přínosnější by pro něj bývalo se poučit od někdo jiného, kdo si svá moudra nikdy nenechával pro sebe. A možná by se pak i tím prezidentem stal.

Tagy Hejty Honzy Hamerského Kanye West politika
Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY