Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar - Út, 26.08.2014 - 00:01

Hartke Hydrive 115C: budu všechno, co si budeš přát

Ano, takhle přesně to je, řečeno slovy písně Janka Ledeckého. Basové tranzistorové kombo od Hartke ze série Hydrive dokáže nasimulovat širokou paletu zvuků, ze kterých si vybere každý, i ten nejnáročnější (nebo nejdivnější) baskytarista.

Základ modelové řady Hartke Hydrive (vyvíjené roky ve spolupráci s mnoha profesionálními hráči) tvoří speciální hybridní (odtud název série Hydrive) hliníkovo-papírový reproduktor s neodymovým magnetem, který v sobě snoubí jak měkký zvuk papírové membrány, tak i ostrý čitelný zvuk membrány hliníkové. Zjednodušeně řečeno, elegantně v sobě kombinuje jak čitelné středové tóny, důležité pro dobrý odposlech, tak i dunivé basy potřebné pro celkový sound kapely. Konkrétně tento model 115C je vybaven jedním 15ti palcovým hybridním reproduktorem s možností zatížení až 300W. Basový reproduktor doplňuje jednopalcový tweeter umístěný v levé horní části přední strany ozvučnice, a funkci basreflexu zastává podélná štěrbina ve spodní části.

Ozvučnice komba o rozměrech 55 cm šířka 57 cm výška a 38 cm hloubka je tvořena silnou kvalitní 18mm překližkou s černým vynilovým potahem. Masivní mřížka reproduktorů je ocelová, stejně tak jako rohy. Zadní část komba je zkosená pro možnost naklonění komba při použití jako odposlechu. Tranzistorový zesilovač umístěný v horní části ozvučnice disponuje výkonem 250W. Rozložení ovládacích prvků je trochu netradiční, ale velice přehledné. Zcela vlevo se nachází jackový vstup pro nástroj, vedle něj s nápisem LEVEL je hlavní ovladač hlasitosti, a trojici doplňuje citlivý a přesný COMPRESSOR vybavený modrou LED pro kontrolu funkce.

Další skupinkou je samostatný aktivátor zvýraznění určité frekvence s kontrolním tlačítkem SHAPE. Zde si můžete navolit jaká frekvence basového zvuku má být slyšet nejhlasitěji. Třetí podstatnou složkou možností korekce zvuku je vestavěný basový overdrive s ovladači HARMONICS, BRITE a MIX. Prvním si navolíte samotné zkreslení basového zvuku, druhým ovládáte výraznost tohoto zkreslení, a potenciometrem MIX volíte poměr zkresleného a původního zvukového signálu. Následuje přesný sedmipásmový ekvalizér, poslouchající opravdu "na slovo", a pro milovníky klasických korekcí jsou zde v další skupině samostatné potenciometry BASS a TREBLE, tedy ovladače basů a výšek. Poslední prvek je hlavní spínač komba s vestavěnou LEDkou.

Zadní strana ozvučnice obsahuje navíc vestavěný přepínač vysokých frekvencí s polohami -6DB, ON a OFF. Zesilovač je vybavený přímým XLR výstupem s přepínačen pro PRE a POST mix. Dále jackovým vstupem a výstupem pro externí efektovou smyčku, footswitchovým jackovým vstupem pro ovládání vestavěného SHAPE a overdrivu, a cinchovým stereo vstupem pro připojení externího zdroje signálu, např. CD nebo MP3.

Co říci na závěr? Hartke Hydrive 115C překvapí svou neuvěřitelnou variabilitou nastavení zvuku, který se tím pádem dá přizpůsobit prakticky jakémukoliv hudebnímu žánru. Citlivost a přesnost hybridního reproduktoru spolu s jeho podstatně zredukovanou hmotností posouvá zvukové možnosti tohoto komba na velmi vysokou hranici kvality. Dalším plusem je pak jednoduchost a přehlednost ovládání s možností přepínání pomocí footswitche, a hlavně - Hydrive je kombo, které v sobě kombinuje hutnost basových tónů vyzařovaných do prostoru s čitelností odposlechu pro potřeby hráče, což je mnohdy velkým oříškem pro výrobce. Hartke to dokázal. Díky!

Takhle zkouší Victor Wooten Hartke HyDrive 115 Bass Cabinet ...

Tagy hartke
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelách,...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY