Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gibson BJA Les Paul Junior: další model kytaristy postpunkových Green Day

Billie Joe Armostrong, kytarista, zpěvák a frontman kapely Green Day, je dlouholetým příznivcem přímočaře koncipovaných Les Paulů řady Junior, čemuž odpovídá i jeho prozatím nejnovější signatura Gibson BJA Les Paul Junior. Použit byl inovovaný snímač P-90 DC, postavený na modernizované verzi dvoucívkové technologie Sidewinder, kterou v roce 1958 vyvinul legendární designer Seth Lover. Podle slov výrobce přináší nový P-90 dosud nejautentičtější tón singlových vintage modelů a zároveň výrazně eliminuje šum.

Stejně jako ostatní verze LP Jr. má i tento model rovnou horní plochu mahagonového těla (bez javorového topu i bombírování typického např. pro LP Standard, Custom atd.) a krk ze stejného materiálu dostal speciální subtilnější profil Billie Joe Armstrong Slim Taper. Palisandrový hmatník o radiusu 12 palců je osazen 22 pražci medium jumbo, akrylátovými pozičními značkami a ořechem ze směsi Graph Tech širokým 43 mm.

Nástroj s menzurou 24.75 palců je vybaven zmíněným kobylkovým snímačem P-90 DC Dogear, na nějž je napojen potenciometr hlasitosti a tónová clona s lety ověřeným kondenzátorem Orange Drop. Niklovaný hardware tvoří jednoduchá ale účelná hliníková kobylka typu wraparound a stylové ladicí mechaniky Vintage Deluxe s malými plastovými rondely.

Gibson BJA Les Paul Junior 2023 je dostupný v povrchových úpravách Vintage Ebony Gloss nebo Silver Mist krytých tenkou vrstvou lesklého nitrocelulózového laku, který umožňuje dřevu dýchat, postupem času přirozeně dozrávat a tím zlepšovat své rezonanční vlastnosti. Oficiální cena se na evropském trhu pohybuje okolo hranice 2500 eur včetně luxusního pevného pouzdra Custom Artist, popruhu a dalších doplňků.

Tagy Gibson Gibson BJA Les Paul Junior

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY