Přejít k hlavnímu obsahu
RdB - Út, 30.04.2019 - 08:45

Gerda Blank: Sestava ve dvou nás nutí ořezat všechny tuky

Není snadné se po čtyřech letech vrátit do ringu a pokračovat tam, kde jste přestali. Čas ohýbá perspektivu a rozvodněná řeka, která tekla pod mosty a skrze města, mezitím vyřezala do našich myslí nové rysy. Hudba podivně, a možná zvráceně, pozastavuje čas v zamrzlé animaci, kterou můžete pořád dokola navštěvovat, a je jako jízda v zábavním parku, která vás nikdy neomrzí.

Není ale vždycky zábavné vracet se do emocí, které nás vedly k psaní té nebo oné písně – vrací nás to přímo do dané doby a místa, je to pravý psychický stroj času. Všichni máme tyto zkušenosti, obvykle s více abstraktními smysly, zvukem a vůní. Jediný závan dávno zapomenutého parfému a jste psychicky vysláni zpět do samotného zážitku a živé vzpomínky na osobu, která jej nosila. Má s tím co dočinění přirozená chemie. Buď to tam je, nebo není. A to je těžké reprodukovat s jinými hudebníky.

Pokud se všichni nedohodnou na tom, že se stanou něčím novým a specifickým, nemůže to fungovat. Dobrým příkladem je britská kapela The Fall. Každá inkarnace této kapely byla sama o sobě jedinečná. A stále morfovala jako fraktální obraz, kde se hudba balí sama do sebe, do Věčnosti. Je těžké se neustále snažit udržet věci rozmanité, v pohybu dopředu nebo dozadu, prostě vůbec, hlavně nezůstat statický.


Teprve teď jsem začal znovu oceňovat sestavu ve dvou. Ta vás nutí ořezat všechny tuky. Nikdy však není snadné přijít na novou hudbu. Vše musí do sebe zapadat, musí si sednout energie. Zní to hodně esotericky, ale zahrnuje to proces hledání jakéhosi těžiště, které vytváří vlastní dynamiku.

Momentálně probíráme nápady na možné podzimní EP, abychom během jara posbírali naše myšlenky a během léta začali psát. Jeden v Brně, druhý v Brightonu. Náš společný čas je poměrně omezený a my doufáme, že brexit nezhatí naše plány do budoucna. Prozatím pracujeme na tom, abychom zůstali produktivní a objevovali nové věci. A tohle turné, krátký jarní výlet Gerda Blank v sonickém Stroji času, je přesně to, co nařídil doktor.

S vydáním nového EP, Her Mind's Awake, se stejně jako zvuk Matky přírody, naše kapela probudila z dlouhé zimy, hladová a připravená na velkou dávku sladkého hluku. Po koncertech v Brně, Kroměříži a Plzni se chystáme zahrát do Prahy, Dráždan, Berlína, Zhořelce a Třebíče.

Tagy komunita Gerda Blank Rhys Braddock
Rhys Braddock, producent, frontman Metronome Blues a Gerda Blank.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY