Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 31.01.2017 - 00:01

Generátor zpětné vazby Digitech FreqOut

Zpětná vazba vznikající interakcí mezi snímači a reproduktory vytaveného aparátu patří k efektním technikám rozšiřujícím zvukové možnosti kytary. Kromě dlouhé řady známých hráčů měl vazbu v oblibě také Jimi Hendrix, který ji vytvářel pomocí nadoraz vytočených stowattových Marshallů Super Lead 1959 Plexi s předřazeným fuzzem Arbiter, což pro uši posluchačů stojících těsně před pódiem musela být asi hodně náročná zatěžkávající zkouška.

Firma Digitech nyní přichází s pedálovým generátorem zpětné vazby a sustainu, nesoucího označení Digitech FreqOut, jehož použití není závislé na hlasitosti a vybuzení zesilovače, takže pracovat s regulovaným feedbackem můžete i při domácím cvičení a to s čistým i zkresleným zvukem.

Podobných výsledků, ovšem s menšími editačními možnostmi, částečně dosáhnete i s populárním Sustainerem od japonského Fernandese, ten ovšem funguje na principu magnetických pulsů a na rozdíl od FreqOutu jej musíte instalovat do nástroje na pozici krkového snímače, modifikovat elektroniku a v mnoha případech se z důvodu montáže bateriové šachty nevyhnete zásahu do korpusu.

Ovládání Digitechu sestává z duálního potenciometru s funkcí Gain nastavující poměr hlasitosti mezi efektovaným a prvotním signálem, vnějším prstencem Onset ovlivňujeme délku náběhu zpětné vazby a rotačním přepínačem Type vybíráme ze sedmi modů zvukového charakteru vazby, které sestávají z režimů Sub, 1. 2. 3. a 5. harmonické, Nat-Hi a Nat-Low. Průběh feedbacku znázorňuje řada devíti červených diod.

Kovový true bypass footswitch je napojen na páčkový přepínač, díky kterému je schopen pracovat jak v klasickém režimu (latch) tak i v modu momentary, kdy je efekt aktivní pouze při neustále sešlápnutém switchi. Druhý spínač Dry odpojí z obvodu originální signál a na výstup směruje jen samotnou generovanou vazbu. Vzhledem k odběru cca 235 mA lze pedál napájet výhradně 9V adapterem a pro dosažení optimálních výsledků doporučuje výrobce zařadit FreqOut na začátek efektového řetězce.

Digitech FreqOut je další zajímavou krabičkou z produkce této americké firmy a pokud chcete kontrolovanou zpětnou vazbu zařadit do svého hráčského rejstříku, tak si novinku budete moci vyzkoušet zřejmě už koncem března, kdy by první kousky za cenu asi 180 Euro měly dorazit na evropský trh.

Tagy Digitech Digitech FreqOut
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY