Přejít k hlavnímu obsahu
Gallien-Krueger MB
Gallien-Krueger MB
Tomáš Kejmar - Út, 04.11.2014 - 12:00

Gallien-Krueger MB 210-II: dokonalá symbióza

Modelová řada MicroBass věhlasné firmy Gallien-Krueger je zaměřena především na výborný poměr velikost/výkon, který je u celé této sady velice výrazný oproti konkurenčním aparátům. Totéž se dá říci o poměru hmotnost/výkon, což zajisté ocení zvláště ti hudebníci, kteří si své aparáty musí přepravovat sami.

Řada MB obsahuje šest různých modelů lišících se reproduktory a vybavením. Konkrétně model MB 210-II je vybaven dvěma 10" reproduktory s papírovou membránou a neodymovým magnetem, s výkonem dohromady 350W a jedním vysokopásmovým jednopalcovým tweeterem.

Ozvučnici tohoto aparátu tvoří lehká a odolná centimetrová překližka stříkaná černým lakem, kryt reproduktorů pak prodyšná černá látka. I díky těmto komponentům získává kombo body za lehkost při přenášení. Dalším odlehčeným prvkem je klasický gallienovský zesilovač třídy D o výkonu 500W s charakteristickým zvukem výrobků Gallien-Krueger.

Zesilovač je vybaven jackovým vstupem s možností volby pasivní nebo aktivní elektroniky nástroje. Dalšími prvky jsou potenciometr Gain pro zvýšení vstupního signálu a spínač Contour, určující tvar zvuku - ostřejší nebo kulatější. Následuje čtyřpásmový aktivní ekvalizér s potenciometry ve složení výšky-vysoké středy-nízké středy-basy. Sekce pro úpravu výstupního signálu obsahuje otočný ovladač Boost pro zvýraznění basových frekvencí, Master pro celkovou zvukovou úroveň výstupu a dva spínače - Limiter pro omezení větších dynamických výkyvů a Horn pro zapnutí/vypnutí výškového reproduktoru. Posledním oddílem jsou vstupní a výstupní konektory. Lze zapojit jakýkoliv vnější zdroj signálu do malého jackového Aux-In, sluchátka pro tiché cvičení - Phones, symetrický XLR výstup do mixu či PA (Direct out) a tlačítko pro volbu typu koncového výstupu Pre/Post. Panel zesilovače pak uzavírá hlavní spínač s efektním LED kroužkem okolo, signalizujícím připravenost k provozu (modrá) či poruchu nebo zahřívání (červená).


Velkým bonusem - pouze u tohoto modelu - je možnost zvýšení výkonu z 350W na 500W připojením externího reproduktoru (konektory se nachází na zadní straně ozvučnice). Tímto spojením lze získat ještě hutnější a silnější zvuk. Navíc lze zvolit mezi připojením aktivního (XLR Chain-Out) nebo pasivního (Speakon) reproduktoru.

To ale není zdaleka vše: řada MB je vybavena speciální technologií pro ochranu obvodů, která neustále monitoruje nebezpečné provozní situace, jako je možný zkrat, vadné reproduktorové kabely, průhyb membrány reproduktoru, špatné větrání, a nesprávná konfigurace reproduktorů. Tato technologie také sleduje vzestupy a útlumy výkonu. Pokud ochrana zaregistruje nebezpečnou situaci, výstupní signál je okamžitě utlumen a indikátor napájení změní barvu z modré na červenou. Zesilovač zůstane vypnutý dokud se závada neodstraní.

Kromě technických vychytávek ale musím zmínit to hlavní, a tím je samotný zvuk. MB 201 II má bezesporu excelentní nízké frekvence - sound je hluboký a pevný. Ideální zejména pro funky styl a razantnější hraní prsty. Pro singlové basové snímače, jako třeba na Fender JB, dokonalá symbióza zvýraznění hlubokých sytých tónů. Obecně lze říci, že série Gallien-Krueger MB je skvělým řešením jak pro výkon, tak i pro čitelnost, podporu celé kapely a v neposlední řadě i pro transport.

Tagy Gallien-Krueger

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tomáš Kejmar
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelá…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY