Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 24.06.2019 - 00:01

Fulltone CS-OCD-Ge: speciální edice overdrivu OCD

Michael Fuller, zakladatel firmy Fulltone, navrhl v minulosti několik verzí pedálového zkreslovače OCD (Obsessive Compulsive Drive), který na současném trhu patří mezi nejlépe hodnocené efekty tohoto typu a v portfoliu americké butikové značky představuje jasný bestseller. Především pro kytarové fajnšmekry nyní výrobce připravil speciální sérii OCD s označením CS-OCD-Ge, jejíž produkci si vzal na starost Fulltone Custom Shop.

Částečnou předlohou novinky se stala raná edice OCD osazená unikátním obvodem zkreslujícím pomocí dvou MOSFET tranzistorů a jedné germaniové diody staršího typu. Posledně jmenovaná součástka, jejíž parametry mají zásadní vliv na výsledný zvuk, se však velmi rychle stala téměř nedostupným zbožím a firma se proto u dalších verzí rozhodla použít jiný okruh.

Před nedávnem ale Mike Fuller narazil na větší množství těchto diod, celou skladovou zásobu odkoupil, a tím se začala psát geneze prémiové řady modelu CS-OCD-Ge. Zkreslovač dostal oproti předloze několik vylepšení a dvojici MOSFETů doplňují hned dvě germaniové diody.

Tato modifikace přináší artikulovanější tón, výraznější projekci, delší sustain, širší dynamickou odezvu a zvuk s příjemnou komprimací se ještě více blíží charakteru a přednesu elektronkových aparátů. Ovládání sestává stejně jako u standardních OCD z potenciometrů hlasitosti, drivu, tónové clony a dvoupolohového páčkového přepínače s mody HP/LP ovlivňujícími středová pásma.

Nášlapný footswitch je zapojen v režimu true bypass, napájení obstarává 9V baterie nebo adapter a typická bílá barva šasi z ocelového plechu byla nahrazena lakem Metallic Teal s chromovaným podkladem. Díky kombinaci zvolených vrstev mění krabička v závislosti na světle a úhlu pohledu barvu, přecházející z modrého do zeleného odstínu.

Fulltone CS-OCD-Ge bude dostupný v limitované edici, cena nebyla v době publikace článku stanovena, nicméně zájemci mají šanci speciální verzi drivu vyhrát. Stačí se zaregistrovat na stránkách výrobce, který 4. července v 8 h. (PDT – pacifický letní čas) vylosuje šest výherců (není zahrnuto clo, doprava atd.). Vzhledem k tomu, že Fulltone zatím neuvolnil žádné video s CS-OCD-Ge, najdete na přiložených záznamech zvukové ukázky variant OCD V1, V2 a V4.

Tagy Fulltone Fulltone CS-OCD-Ge

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY