Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 12/24: PRS SE CE 24 SS, modelery Mooer, snare Tama a kombo Circa 74

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Asijská pobočka PRS uvedla na trh finančně nejvstřícnější model z kytarové série SE, příznivci firmy Blackstar si mohou vyzkoušet nová stereofonní komba ID:Core V4, Charvel připravil relic verzi superstratu Pro-Mod, čínský Mooer posiluje svou pozici v oblasti modelingu dvojicí multiefektů řady GE1000, společnost Taylor inzeruje akustické kombo své nové značky Circa 74, a na scénu se vrací firma Fulltone. Pro basisty jsou určeny snímače Fender Cobalt Chrome nebo luxusní signatura Kiesel Dustin Davidson DDM4, tip přinášíme i na signované struny Stringjoy kytaristy kapely Lamb of God nebo snare Tama Mastercraft Artwood a Mastercraft Steel Reissue.

SE CE 24 Standard Satin: nejdostupnější model od PRS

S oficiální cenovkou pouhých 575 eur by se měla na evropském trhu v brzké době objevit dosud finančně nejpřívětivější el. kytara z produkce firmy PRS. Verze SE CE 24 Standard Satin bude nabízena ve třech transparentních odstínech krytých tenkou vrstvou matného nitro laku, k mahagonovému tělu je přišroubován javorový krk s pohodlným profilem Wide Thin a palisandrový hmatník o radiusu 10 palců nese 24 pražců medium jumbo. Niklovaný hardware sestává z klasického firemního vibrata a strojků, zvuk přenáší dva humbuckery 85/15 “S” ovládané třípolohovým switchem, společnou hlasitostí a clonou s push/pull rozepínáním cívek.

Charvel Pro-Mod Relic SD S1 HH: nitro, patina a Floyd Rose

V českých obchodech se už objevily superstraty Charvel z edice San Dimas v černém, červeném nebo bílém laku s povrchovou relic úpravou, která těmto nástrojům, jež zažívaly svou zlatou éru v 80. letech, překvapivě sluší. Použit byl nitrocelulózový lak umožňující dřevu dýchat a v průběhu času zlepšovat své rezonanční vlastnosti. Tradiční kombinaci olše / javor doplňuje hmatník z pau ferro s proměnlivým radiusem a 22 jumbo pražci, finální úpravu krku tvoří ručně nanášený uretanový gel. Instalováno je vibrato Floyd Rose 1000, humbuckery Seymour Duncan JB TB4 / ’59 SH-1N, třípolohový switch, potenciometr hlasitosti a tónová clona. Ceny včetně gig bagu startují na cca 33700 Kč.

Drive OCD V 1.4 Reissue: značka Fulltone je zpět

Necelé dva roky po zániku firmy Fulltone se butiková značka konstruktéra Mikea Fullera vrací na trh, a to díky Bradu Jacksonovi, zakladateli a šéfovi společnosti Jackson Audio, jenž Fullerovi podal pomocnou ruku a přišel s nápadem pokračovat v produkci legendárního drive/distortionu OCD. Ten je nyní v rámci programu Fulltone Custom Shop k dispozici ve formě přesné reedice originálního modelu ve verzi 1.4, ručně vyráběné v texaské centrále Jackson Audio. Další pedály, včetně zcela nových efektů, by měly následovat.

Modelery Mooer GE1000 a GE1000Li: AI EQ a dotykový displej

Nejnovější řada podlahových modelingových preamp/multiefektů Mooer zahrnuje dvojici verzí s označením GE1000 a GE1000 Li (s barevným expression pedálem), přičemž druhý jmenovaný model je vybaven také dobíjecí Li-Ion baterií s kapacitou 4750 mAh. Výrobce osadil obě novinky barevným dotykovým displejem s úhlopříčkou 5", banka obsahuje celkem 255 presetů, nechybí podpora IR vzorků (2048 bodů), současně lze aktivovat až 14 efektových bloků, z nichž některé je možno v řetězci opakovat, a integrován je režim Stomp pro individuální zapínání / vypínání 4 zvolených efektů. Výraznou modifikaci představuje funkce, kterou Mooer označuje jako „automatický ekvalizér s umělou inteligencí“, analyzující zvuk na základě vaší hry a stylu, podle nichž následně upravuje ekvalizační křivku. Samozřejmostí je stereo ef. smyčka, MIDI, USB-C atd.

Stereofonní komba Blackstar ID:Core V4

Malá kytarová komba Blackstar ze série ID:Core patří dlouhodobě k nejprodávanějším aparátům určeným pro domácí cvičení či nahrávání. I přes celosvětový úspěch této edice se ji britská značka snaží neustále vylepšovat, a to po zvukové i funkční stránce. Prozatím nejnovější řadou je čtvrtá generace ID:Core V4, zahrnující tři komba o výkonech 10 W (2x5W, repro 2x3"), 20 W (2x10W / 2x5") nebo 40 W (2x20W / 2x6,5") s technologií Super Wide Stereo, 6 režimy od Clean Warm po OD 2, funkcí ISF, 12 digitálními efekty a možností uložení 6 presetů. Vestavěn je speaker emulator CabRig, komba mohou sloužit jako čtyřkanálová zvuková USB-C karta pro nahrávání i reamping, připravena je ladička, Aux In, snížení max. výkonu na 1 W a také mobilní editační aplikace Architect.

Circa 74: nová značka a akustické kombo firmy Taylor

Společnost Taylor Guitars představila na letošním veletrhu NAMM svou novou značku Circa 74, z jejíž produkce je i tranzistorové kombo pro akustikou kytaru a zpěv. Zcela identicky osazené mikrofonní (XLR) a kytarové (jack) kanály s ovladači hlasitosti, room reverbu a třípásmového EQ doplňuje koncový stupeň s masterem, o výkonu 150 W RMS, napojený na jeden 10palcový full-range reproduktor. Mezi další funkce patří Bluetooth modul, minijackový Aux In, obdobně řešený sluchátkový konektor a dvojice výstupů – DI / XLR a linka / jack. Skelet komba s produktovým značením AV150-10 je vyroben z masivního mahagonu, což přispívá ke kvalitě výsledného zvuku, design vyznává nadčasovou vintage estetiku. Oficiální cena včetně mahagonového stojanu: cca 1200 dolarů.

Struny Stringjoy Mark Morton Artist Series

Nashvillský výrobce strun oznámil spolupráci s kytaristou kapely Lamb of God a do svého produktového portfolia zařadil šestistrunný set Mark Morton Artist Series 9.5/50 s průměry .0095 – .0125 – .016 – .028 – .038 – .050 palců. Podle informací výrobce je sada s niklovým vinutím schopna pokrýt zvukové spektrum od jemných bluesových sól až po agresivní metalové riffy a větší tloušťka struny E zajišťuje stabilní tón při „Drop“ podladění. Kromě prodloužené životnosti dbal výrobce také na environmentální stránku a set uzavřel pouze do jednoho plastového obalu, přičemž pro lepší orientaci při výběru konkrétní struny slouží stříbrné a zlaté koncové kroužky. Cena: 13,90 dolarů, při nákupu 6 setů lze využít 10% slevu.

Basové snímače

Jednocívkové snímače Fender Cobalt Chrome pro baskytary typu Precision, Jazz Bass či jejich modernější obdoby pomáhají díky nové technologii eliminovat klasický brum single coilů. Renomovaný konstruktér Tim Shaw použil patentované magnety ze slitiny železa, chromu a kobaltu, což výslednému tónu zároveň dodává výraznější razanci, čistotu a širší dynamický rozsah. Oba modely si přitom i nadále zachovávají zvukový charakter svých lety ověřených předloh, tedy tradiční měkký atak Precisionu a transparentní projev s asertivními středy u Jazz Bassu. Snímače jsou dostupné jak samostatně, tak i ve formě setu.

Fender Cobalt Chrome PB, JB a P/J

Čtyřstrunný Kiesel Dustin Davidson DDM4

Basista americké metalcoreové party August Burns Red se dočkal už druhého signovaného nástroje z produkce kalifornské butikové firmy Kiesel Guitars. Moderně pojatá verze DDM4 přebírá design oblíbené řady A2, ale oproti ní ponechává pouze dva humbuckery Tritium, což podle Davidsona přináší ve spojení s vestavěným aktivním preampem Darkglass plnější a jasnější tón. Podobně jako u předlohy zde najdeme duální menzuru 34" – 35,5", šroubovaný javorový krk vyztužený karbonem a 24 pražců z nerezové oceli. Olšovou základnu těla kryje exoticky působící plát javoru, struny kotví v kobylce Hipshot Triple Locking Solo Saddle a ladění zajišťují strojky od stejného výrobce.

Výroční snare Tama Mastercraft Artwood a Mastercraft Steel Reissue

Další bubínky z letošní limitované řady Tama 50th Anniversary zahrnují reedice modelů Mastercraft Artwood Snare AW-455 14"x5" a AW-456 14"x6.5" s šestivrstvými, devět milimetrů silnými březovými korpusy a typickou dřevěnou intarzií. Oba snare poskytují jasnou projekci s důrazem na nižší středová pásma, pro detailní a citlivou odezvu jsou vybaveny inovativním firemním systémem Roller Action Strainer s jednou páčkou a dvojicí vodicích válečků. Novinky doplňuje varianta Tama Mastercraft 50th Limited Steel Reissue 14" x 6,5" s ocelovým tělem, jehož stěny mají tloušťku 1,2 mm. Integrováno je 10 ladicích šroubů, vnitřní tlumítko One Touch, lité ráfky, charakteristická spodní ucha a obdobná mechanika jako u provedení Artwood. Model 8056 s chromovaným povrchem a výrazným zvukem s rychlým atakem je opět vybaven blánami REMO Ambassador Coated.

Tagy PRS Charvel Fulltone Mooer blackstar Circa 74 Fender Kiesel Guitars Stringjoy tama

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY