Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Kavka, foto: archív umělce
Jan Kavka, foto: archív umělce
Anna Mašátová - Út, 13.03.2018 - 09:00

Frontman šmíruje u Jana Kavky

Ostravský pianista a skladatel Jan Kavka studuje na prestižní polské akademii Karola Szymanowskiego, vede vlastní Jan Kavka Trio, působí v kritiky oceňovaném Ostrich Quartetu a mnoha dalších projektech. „Se špatnými nástroji se setkávám poměrně často. Také proto s sebou skoro vždy vozím stage piano,“ říká.

Na čem právě pracuješ?

V současnosti se kromě dokončení studia na hudební akademii v Katovicích nejvíce věnuji svému Jan Kavka Triu, ve kterém působí kontrabasista a baskytarista Marek Dufek a Bubeník Adam Sikora. Nedávno jsme odjeli turné po České republice, které bylo podle mě povedené. Alespoň my jsme si ho dost užili. Ve dnech 20. a 21. ledna jsme nahrávali desku a byl bych rád, kdyby se ji podařilo vydat na jaře. V plánu je zatím duben, tak uvidíme, jak to půjde.

Mezi další kapely, ve kterých působím, patří například Heda quartet. Je to kapela, kterou vede velmi talentovaný slovenský trumpetista a student brněnské JAMU Michal Cálik a rovněž v ní působí Marek Dufek a Adam Sikora. Celý projekt je zatím ve fázi přípravy, ale myslím si, že by mohl mít velký potenciál. Další kapelou je jazz fusion quintet Five Heads, který se zabývá hlavně autorskou tvorbou trumpetisty a kapelníka Jana Štěpánka. Mezi další členy kapely patří Marek Dufek na baskytaru, Pavel Prokop na saxofony a Jiří Bučánek na bicí. A ještě bych rád zmínil Bandaband hrající hudbu se slyšitelným vlivem blues, rocku i funku, aktuálně můj jediný můj projekt mimo jazzovou hudbu. Sice jsme s touto kapelou měli skoro tři čtvrtě roku pauzu, z důvodu zpěvákovy hlasové indispozice, ale teď to zase vypadá, že by se věci mohly dát pomalu do pohybu.


Tvé vybavení?

Aktuálně vlastním pouze stage piano Nord Stage EX. Časem bych samozřejmě chtěl toto vybavení rozšířit. Určitě bych chtěl pořídit druhý nástroj, který budu využívat na nějaké lead zvuky. O tom co to bude, ale zatím vůbec neuvažuji. Mezi moje vybavení by se snad daly ještě zařadit „hammondky“ P 100, které mám doma a momentálně čekají na opravu. Jednou bych si domů moc rád pořídil menší klavírní křídlo a potom také nějaký starší model Fender piana.

Oblíbený kousek a nejhorší nástroj, co jsi měl v ruce?

Co se týče mých favoritů mezi klavíry, tak mi celkem sedí zvuk klavírních křídel Yamaha. Taky novější křídla od firmy Petrof jsou zvukově zajímavá a mají i příjemnou mechaniku. Bohužel zatím nemám mnoho zkušeností s klavíry Steinway a Fazioli. Se špatnými nástroji se setkávám poměrně často. Také proto s sebou skoro vždy vozím stage piano. Těžko říct, který byl nejhorší, protože když jsem s nějakým špatným přišel do styku, ani jsem ho nepoužil.

Nejhorší muzikantský zlozvyk?

Mám jeden „zlozvyk“, který, jak jsem zjistil, mají i někteří moji kolegové muzikanti. Po návratu z hraní nejsem nikdy schopný jít hned spát. Vždycky si ještě sednu k počítači a něco řeším. Buď jsou to emaily, nebo si prostě jen pustím nějaký koncert, čtu si články nebo něco podobného. Vždycky mám pocit, že kdybych šel hned spát, tak neusnu. Většinou tak strávím alespoň hodinu, což také znamená o hodinu méně spánku…

Největší hudební zážitek?

Mezi hudební zážitky, na které rád vzpomínám, patří rozhodně turné, které jsme nedávno absolvovali s moji kapelou a které vyvrcholilo prakticky posledním koncertem v Trutnově. Pro nás všechny to byl moc fajn zážitek. Jako posluchač jsem si dost užil nedávný koncert Chicka Corey v Krakově, kde s ním hráli na kontrabas Eddie Gomez a na bicí Brian Blade. Je neuvěřitelné, jak Chick Corea ve věku 75 let stále dokáže energicky pracovat a jít dál. Jinak se moc těším na koncert Brada Mehldaua a jeho tria v Praze v květnu. Zde také očekávám velký zažitek.

Tagy Frontman šmíruje Jan Kavka
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Přispívá do Full Moon Magazine, kulturního magazínu Uni, Frontman.cz, Lidových novin aj. Je manažerkou česko - běloruského dua Zabelov Group a písničkáře Davida Pomahače. Roku 2019 spoluzaložila Music Managers Forum Czech Republi...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY