Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 19.01.2021 - 00:01

FM syntezátor Korg Opsix

Na loňském zimním veletrhu NAMM prezentoval Korg prototyp nového syntezátoru ve stylu historické Yamahy DX-7, jehož finální verzi nyní japonský výrobce zařadil do sériové výroby pod označením Opsix. Synth, doprovázený slibným sloganem „Přehodnoťte vše, co víte o FM syntéze“, je postaven na výkonném zvukovém enginu AFMSG (Altered FM sound generator) a nabízí pohodlné ovládání zahrnující také 6 operátorů s přehledným mixerem, stejným počtem tahových faderů a datových encoderů, malý, ale dobře viditelný OLED displej apod.

Nástroj s 24 až 32hlasou polyfonií je osazen klaviaturou čítající 37 rychlostně citlivých kláves, základní algoritmy jsou dány 40 přednastavenými presety doplněnými uživatelským algoritmem pro každý program, platforma OP je rozdělena do 5 modů (FM, Ring Mod., Filter, Filter FM, Wave Folder), trojice LFO nabízí 23 tvarů modulační vlny, integrovány jsou 3 EG jednotky a u dalšího oscilátoru je možno vybírat z 21 typů vlnových křivek.

Sekce V.Patch disponuje 12 virtuálními patchi s routingovými cestami, filtraci zastupuje 11 rejstříků a efektová sekce obsahuje celkem 30 položek počínaje kompresorem, master limiterem, třípásmovým ekvalizerem přes chorusy, phasery, auto wah, rotary speaker, zkreslení, decimator až po několik typů delaye a reverbu včetně tape echa, early reflection atd.

Vestavěn je motion sekvencer a 16 krokový step sekvencer umožňující přiřadit k jednotlivým krokům až 6 not, nechybí arpeggiator se 7 patterny (Manual, Up, Down, ALT1, ALT2, Random, Trigger), 500 programů sestává z 250 továrních a stejného počtu uživatelských presetů a pro oblíbené předvolby je připravena rychle přístupná sekce Favorite s kapacitou 64 presetů umístěných ve 4 bankách po 16 slotech.

Zadní panel šasi je vyhrazen pro dva jackové symetrické TRS audio výstupy, port USB-B, DIN konektory MIDI In/Out, vstup damper pedálu a stereofonní sluchátkovou zdířku. Napájení je řešeno 12V adapterem.Syntezátor Korg Opsix o rozměrech 565 × 338 × 90 mm a hmotnosti 2.9 kg je dostupný za cca 19200 Kčr včetně adapteru.

Tagy korg Korg Opsix
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY