Přejít k hlavnímu obsahu
Album Foregone je pro In Flames možná zahájením nové kapitoly. | Foto: Live Nation
Album Foregone je pro In Flames možná zahájením nové kapitoly. | Foto: Live Nation
Martin Hošna - Po, 27.02.2023 - 12:00

In Flames se vrací ke kořenům ve velkém stylu

Tři dekády brousili švédští In Flames svůj melodický death metal, nebáli se koketovat s dalšími subžánry, pomalu jako by zapomínali na svoje počátky. Ty nyní dosyta připomínají na desce Foregone, s níž potěší hlavně svoje letité fanoušky.

Renesance In Flames probíhá ve všech směrech. Kapela se vrací v čase ke svému zvuku, zachycenému zejména na ikonické desce The Jester Race, s kterou švédská legenda definovala novou vlnu melodického death metalu. Nejedná se ale o návrat nostalgický. Písně na desce Foregone v sobě ukrývají novodobý ohnivý podtext, klasický zvuk více podléhá melodiím, které umocňuje hlavně vokální projev předáka Anderse Fridéna. Jeho podmanivé hrdelní vrčení a fantastické refrény spolu s údernými deatcoreovými kytarovými riffy tvoří metalovou směs, v níž se snoubí kouzlo starých In Flames s novým progresivním výrazem.

Kytarový groove vládne ve skladbách Meet Your Maker, The Great Deceiver nebo Bleeding Out, čisté refrény rezonují v duši v chytlavé písničce Foregone, PT. 1, zatímco v In The Dark je cítit teatrální progresivní projev. Renesanční intro v otvíráku The Beginning Of All Things Will End vzdává hold starým thrashmetalovým klenotům, agrese a houževnaté kytarové riffy ve State of Slow Decay zase evokují materiál na desce Come Clarity, na níž se In Flames pustili se vší vervou do moderního metalu. Svůj moment stadionové rockové hvězdy zažívá frontman Anders Fridén v Pure Light of Mind, baladě ve středním tempu, kde vzbuzuje respekt svou emotivní a čistou intonací.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Kytarová souhra Björna Gelotteho a Chrise Brodericka (ex-Megadeth) je dnes již legendární. Deathmetalové riffy tu jsou stále nečekaně obohacovány o nové harmonizace; jejich temnost podtrhují aiolské a frygické stupnice, epická melodická sóla, ale i rytmický doprovod plný legát a vibrata. Album Foregone je pro In Flames možná zahájením nové kapitoly. Pokrývá všechny žánry a styly, jimiž kapela během své historie prošla, a navíc překračuje další mantinely metalové hudby.

In Flames - Foregone

In Flames – Foregone

Nuclear Blast, 00:46:49

melodický death metal

85 %

Tagy In Flames death metal Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY