Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pódiový gear kytaristů z In Flames

Švédští In Flames patří s kapelami Dismember, At the Gates, Dark Tranquillity nebo Entombed k nejvýraznějším představitelům tzv. skandinávského death metalu, ze kterého se později vyvinula jeho melodičtější odnož kombinující prvky stylu NWOBH (nová vlna britského heavy metalu) a death metalu. O přínosu In Flames hovoří také fakt, že jejich tvorba ovlivnila řadu dalších metalových kapel včetně formací Insomnium, As I Lay Daing nebo Omnium Gatherum.

Formace původem z Göteborgu, založená před téměř třiceti lety kytaristou Jesperem Strömbladem, jenž kvůli zdravotním a osobním problémům „Plameny“ opustil v roce 2010, se může pochlubit cenami Grammis (švédská obdoba Grammy) za alba Soundtrack to Your Escape a Come Clarity.

Ocenění Best International Band magazínu Metal Hammer se skupina dočkala v roce 2008 a jako vůbec první metalová kapela obdrželi In Flames cenu SEA (Swedish Export Award), jejíž udělení okomentoval tehdejší ministr hospodářství Thomas Östros slovy: „Díky In Flames má nyní Švédsko svého zástupce mezi světovou metalovou elitou.“

V době publikace tohoto článku mají In Flames za sebou první koncert evropské šňůry, v jejímž rámci se kvintet muzikantů představí i českým fanouškům. Kapela bude jedním z headlinerů letošního ročníku festivalu Rock for People (čtvrtek 4. až sobota 6. července, letiště u Hradce Králové), kde je pro ni na páteční večer rezervována v termínu 20:50 až 22:20 h. velká KB Stage.

Skupina vydala letos v březnu u labelu Nuclear Blast CD I, the Mask s 12 tracky, vycizelovaným soundem a vypjatými vokály stále se lepšícího Anderse Fridéna. Novinka je pod hlavičkou In Flames prvním studiovým počinem pro baskytaristu Brycea Paula a bubeníka Tannera Waynea, kteří tvoří rytmický základ ke kytarám Niclase Engelina a Björna Gelottea, jejichž pódiovému gearu jsou věnovány následující řádky.


Niclas Engelin

Kytary

Mezi nejčastěji používané nástroje patří Gibson Flying V Custom, Gibson RD Standard v černém laku Ebony, bílý Gibson RD Custom z edice Anniversary a zakázkový speciál Super Vee postavený butikovou firmou Sgt Doom Guitars ze švédského Norsborgu, která pro stavbu těla použila honduraský mahagon a průchozí krk je z javoru. Všechny nástroje jsou vybaveny aktivními humbuckery EMG.

Zesilovače a boxy

Engelin dává v poslední době přednost aparátům EVH navrženým pro Eddieho Van Halena, a to tříkanálovým hlavám EVH 5150 III. V prostorách za pódiem jsou většinou umístěny tři zesilovače – jeden pouze pro zkreslení, druhý pro čistý zvuk a třetí slouží jako záloha.

Zvuk je snímán pomocí dvou uzavřených vytlumených 1x12 ISO kabinetů Box of Doom s reproduktory Celestion Vintage 30 s přiřazenými mikrofony SE Electronic VR1 Voodoo Ribbon (čistý zvuk) a SE 2200a MKII (zkreslení). Pro odposlech jsou využívány 4x12 kabinety EVH nebo in-ear monitoring.

Efekty

Kromě napěťových distributorů, vysílačky a dalších doplňků obsahuje efektový rack noise gate ISP Decimator Pro Rack G, ladičku Korg, multiefekt TC Electronic G-Major II pro modulace a dozvuky, Voodoo Lab GCX Audio Switcher, přepínač německé firmy Lehle, signálový buffer MXR/Custom Audio Electronics, pedálovou verzi ISP Decimatoru a dvojici overdrivů MXR GT-OD, kterými Engelin nakopává vstup zesilovačů EVH. Systém je řízen MIDI kontrolerem Voodoo Lab Ground Control Pro.

Björn Gelotte

Kytary

Gelotte je továrním hráčem značky Epiphone, která mu v roce 2015 navrhla signovaný model, přesně kopírující profil krku jeho staršího Gibsonu LP Custom 59 Black Beauty. Několik Epiphonů Ltd. Ed. Björn Gelotte Les Paul Custom Outfit v bílém a černém provedení také tvoří společně s Gibsonem Les Paul Custom v odstínu Alpine White základ Gelotteova pódiového arzenálu.

Signatury ctí tradiční koncepci LP Custom 59 s celomahagonovým korpusem, silnějším profilem krku, ebenovým hmatníkem a strojky Grover Roto-Matics. Výjimku představují humbuckery EMG 81/85 uložené v kovových pouzdrech a struník s kobylkou se systémem LockTone. Nástroje jsou potaženy strunami Jim Dunlop .11–.68.

Zesilovače a boxy

Trojice zesilovačů Marshall sestává z padesátiwattového modelu Marshall JVM205H s dvoukanálovým preampem a dvou na zakázku vyrobených Marshallů. Prototypy vycházejí konstrukčně ze série JCM 800 a původně byly v roce 2009 vyrobeny pro Douga Aldricha z Whitesnake, jenž dva tyto kousky také vlastní.

Řešení signálových cest je stejné jako u Engelina – jeden zesilovač je určen primárně pro zkreslený, druhý pro čistý zvuk a třetí je záložní. Zvuk opět snímají dva ISO boxy a pódiový odposlech zajišťují kabinety Marshall nebo in-ear systémy.

Efekty

I výběr efektů je velmi podobný jako v případě Engelina – v racku má své místo napaječ Furman s power systémem CAE, bezdrátový receiver Shure, dvoukanálový noise gate ISP Decimator, TC Electronic G-Major II, kvákadlo Cry Baby DCR-2SR a Voodoo Lab GCX Audio Switcher. V šuplíku jsou usazeny dva přepínače Lehle (modely 1at3 a 3at1), Ibanez Tube Screamer TS-9 a dvojice drivů MXR GT-OD. Přepínání presetů obstarává MIDI kontroler Voodoo Lab Ground Control Pro.

Tagy In Flames Niclas Engelin Björn Gelotte Rock for People

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY