Přejít k hlavnímu obsahu
Mix baladičnosti, post thrashových riffů a hlasité dramatické kytarové hry ctí kořeny rocku i metalu. | Foto: Travis Shin
Mix baladičnosti, post thrashových riffů a hlasité dramatické kytarové hry ctí kořeny rocku i metalu. | Foto: Travis Shin
Martin Hošna -

Five Finger Death Punch si na AfterLife udržují svůj standard

Současná metalová stadionová špička Five Finger Death Punch těží ze své popularity, co to nejvíc jde. Po dvou letech vychrlila další řadovou desku AfterLife, na níž zopakovala svůj vzorec chytlavých melodií a robustních kytarových riffů.

Téměř čtvrt století tu Five Finger Deatch Punch budují vlastní značku, kterou si usilovně brání před vnějšími vlivy. Ani devátá studiová deska není výjimkou: riffy hlomozí jak rock'n'rollový vlak, chytlavé (často banální) texty mají jak jinak než arénový feeling, baladičnost v akustických intrech a mezihrách podmanivě promlouvá křišťálovým zvukem. Experimenty v podobě popových syntetických beatů také nejsou žádnou novinkou. Přesto zuřivost a dravost Five Finger Death Punch stále podněcují suverénní kytarové party, které si uchovávají  majestátní charakter a vdechují skladbám moderní háv.

Otvírák Welcome To The Circus navazuje na to nejlepší, co kapela v minulosti vydala. S lehkostí vkládá groove do těžkého rytmu, v refrénu se pateticky vznáší nad hrozivými kytarovými riffy, začínaje a konče zlověstným smíchem. Průřez stylovými odbočkami tu zdobí každou skladbu. Elektronika a samply duní v hymnické Judgement Day, blyštivý akustický rock hraje prim v Thanks For Asking, stejně tak i ve velkolepé baladě All I Know, v níž to pulsuje renesančními smyčci.

Za šestistruny pořádně tahají kytarové party v Roll Dem Bones včetně speedmetalového sóla a growlingu, zatímco v Times Like These jedou FFDP na jistotu a pocit bezpečí středního proudu. Závěrečná skladba, příznačně nazvaná The End, je upřímnou codou mísící akustické a rockové polohy s temně naléhavou náturou v hlase po vzoru Stone Sour.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Vypočítavost a jistý tah na vlastní fanoušky je z alba AfterLife cítit na sto honů. Five Finger Death Punch jsou profesionální muzikanti i bijci; do svého hudebního odkazu si ale nenechají mluvit od nikoho jiného, a tak zprvu moderní metal, jimž zaujali velké arény, v jejich pojetí může znít lehce zastarale. Skladby jsou to pestré, líbivě zapamatovatelné a zároveň brutální. Mix baladičnosti, post thrashových riffů a hlasité dramatické kytarové hry ctí kořeny rocku i metalu. Zároveň si FFDP zachovávají svůj zvuk, kterým zaujali již na debutu.

Five Finger Death Punch - AfterLife

Five Finger Death PunchAfterLife

Better Noise Music, 47:09

Heavy/Thrash metal

60 %

Tagy Five Finger Death Punch Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY