Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 02.05.2018 - 09:00

Firma Gibson podala návrh na konkurz

Po finančních problémech představujících částku převyšující půl miliardy dolarů, kterou by měl Gibson do konce června splatit svým věřitelům, a probíhajícím soudním sporu s německým výrobcem automatických tunerů Tronical, dostaly události týkající se další budoucnosti americké firmy rychlý spád.

Podle informací amerických ekonomických webů podal koncern Gibson Brands Inc. prvního května u soudu ve státu Delaware návrh na konkurz. Součástí záchranného plánu je poskytnout novým věřitelům, kteří by měli částečně nahradit současné akcionáře, určitou formu spoluvlastnictví. Svůj post je údajně připraven dát k dispozici i poněkud kontroverzní šéf společnosti Henry Juszkiewicz.

Restrukturalizace počítá také s prodejem větší části divize spotřební elektroniky (včetně značek Philips, Tascam nebo Onkyo). Klíčovou oblastí podnikání se má opět stát výroba hudebních nástrojů. Společně s novou orientací a snížením požadavků na pracovní kapitál by dalšímu vývoji u Gibsonu měla napomoci krátkodobá půjčka ve výši 135 milionů dolarů, kterou firma použije na financování časově nejbližších operací.

"Horkou bramboru" si Gibson přehazuje i s německou firmou Tronical, která jej u Hamburského státního soudu žaluje o 50 milionů dolarů za nedodržení obchodních dohod (článek věnující se tomuto tématu najdete zde). Americká společnost na nový spor reagovala před pár dny tvrzením, že Tronical chce touto kauzou ovlivnit loňskou žalobu podanou naopak Gibsonem, jemuž německý výrobce údajně nevyúčtoval sumu 13,5 milionu dolarů poskytnutou na vývoj robotických ladiček a navíc nesplnil dohodnuté a předem zaplacené objednávky.

Nicméně pokud federální soudce podepíše plán restrukturalizace podporovaný 69 procenty současných věřitelů Gibsonu, tak by legendární značka mohla mít reálnou naději na přežití a složitý záchranný proces by se neměl nijak negativně projevit na výrobě a nabídce hudebních nástrojů.

Tagy Gibson
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY