Přejít k hlavnímu obsahu
redakce -

Festival Praha žije hudbou odstartoval, ulice rozezní Mucha nebo Laco Déczi

Pod heslem „Umění patří do ulic!“ v pátek 23. a sobotu 24. června můžete na třech desítkách míst v ulicích hlavního města potkat na 150 hudebníků z Čech i ze zahraničí. Nabízí se tak alternativa nebo doplnění k právě probíhajícímu festivalu Metronome Prague. Ulicemi už začaly opět znít nejrůznějšími žánry od popu přes rock, rap, jazz, folk, R&B až po world music v podání známých muzikantů i začínajících buskerů. Mezi účinkujícími festivalu je Katarzia, Vojtaano, Laco Déczi, Mucha, Lipo, Bára Hrzánová s kapelou Bachtale Apsa, kanadsko-irské duo Bookie Baker nebo Jakub König. Dále vystoupí třeba Arleta, dechové trio ze Slovinska Pantaloons nebo dechový showband Brass Avenue. Po oba dny zamíří do ulic i bubenická show Groove Army.

Cílem festivalu je upozornit na význam kvalitního živého umění ve veřejném prostoru a také nabídnout netradiční zážitky. Ať jde již o setkání se známými hudebníky mimo kluby a velké scény nebo objevování začínajících muzikantů. „Hraní na ulici je lákavé, protože je to adrenalin. Je to totální nahota. Venku nemáš zázemí, nepomůže ti ani světlo ani vyladěný zvuk. Nemáš podium, fanoušky, bojuješ o pozornost…,“ vysvětluje Vojtaano. A zpěvačka Mucha dodává: „Myslím, že festivaly jako je Praha žije hudbou dávají jednak příležitost mladým a nadějným, pro něž může být hraní na akci prvním skutečným hraním před lidmi, tak ‘zaběhlým‘ muzikantům vrátit se ke kořenům. Vyprodávat kluby umí dneska každý.“ Jejich slova potvrzují i slovinští Pantaloons: „Je to nejčistší forma hudebního umění, zábavy... Jste tu jen vy, dav a vzájemná chemie. Žádná koncertní světla, reproduktory nebo cokoli, co obvykle pomáhá vystoupení. Líbí se nám to, protože tohle jsou naše kořeny, takhle jsme spolu začali hrát.”

Hlavní festivalová trasa povede od Kampy, přes Jungmannovo náměstí, Můstek, přes Kasárna Karlín a bude končit před Palladiem na náměstí Republiky. Hudba dále rozezní například kulturní centrum Stalin v Letenských sadech nebo venkovní kavárnu Šesťák v Dejvicích. Program festivalu Praha žije hudbou je na všech místech zdarma. Návštěvníci však mohou umělce odměnit dobrovolnými příspěvky do symbolických buskerských klobouků. Více informací je k dispozici na www.prahazijehudbou.cz.

Sobota na Kampě bude od 13.00 patřit hlavně dětem. Zdarma se zde mohou zúčastnit hudebního workshopu Timbalooloo, který proběhne pod hlavičkou festivalu Mladí ladí dětem. Na festivalu se děti představí i v rolích účinkujících, do Prahy zamíří například kladenský Orchestr Vějíř, který sdružuje děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Festival Praha žije hudbou vznikl před osmi lety jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města. Ambicí pořadatelů je otevřít centrum Prahy kvalitnímu pouličnímu umění, oživit veřejná prostranství hlavního města autentickou kulturou a současně zlepšit podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy.

Tagy Praha Žije Hudbou

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY