Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Fender Custom Shop Stratocaster a Telecaster El Mocambo

Seznam muzikantů, kteří hráli v proslulém torontském nočním klubu El Mocambo v době jeho největší slávy v období sedmdesátých až devadesátých let, je v podstatě přehlídkou rockových, soulových, jazzových a R&B hvězd. Fender Custom Shop se nechal názvem tohoto místa inspirovat a uvedl na trh speciální nástrojovou edici, tvořenou Stratocastery a Telecastery s označením El Mocambo, které navrhl a postavil Master Builder Ron Thorn, jenž se v kanadském Torontu narodil.

Limitovaná série modelů El Mocambo Stratocaster a Telecaster je vyrobena ze dřeva získaného přímo z původních krovů a podlahy klubu, který před několika lety prošel renovací. Na těchto prknech stáli například Ronnie Hawkins, Elvis Costello (který v El Mocambo natočil známé živé album Live at the El Mocambo), The Cars (kteří vydali stejnojmenné album), U2, Hall and Oates, Edgar Winter, Jeff Healey a nespočet dalších osobností.

Na samém začátku projektu přemýšlel Ron Thorn o tom, že kytary opatří žlutozeleným lakem, ale poté, co viděl dřevo, si řekl, že z estetického hlediska nechá raději mluvit jeho přirozenou strukturu. „Jakmile jsme se dostali k dřevu a zjistili, kolik je v něm charakteru, přišlo nám škoda ho překrývat,“ řekl. „Nepotřebujeme žádnou barvu, je to prostě krásné přesně tak, jak to je.“

Korpusy obou modelů jsou vyrobeny z 300 let staré východní bílé borovice, pro stavbu krků byl použit radiálně řezaný, tepelně upravený tvrdý kanadský javor opatřený profilem 1959 "D", hmatník z afrického blackwoodu o radiusu 9.5 palců nese 21 jumbo pražců Jim Dunlop 6100, kostěný ořech široký 42 mm, polohové značky z pravé perleti a intarzii palmy na první pozici.

Stratocaster využívá kobylkový snímač Josefina Hand-Wound Texas Special SC Strat a dvojici typů Josefina Hand-Wound Vintage '65, vintage ladicí strojky a vibrato Synchronized Custom Shop. Telecaster je osazen kobylkovým singlem Josefina Hand-Wound Texas Special SC Tele doplněným krkovou verzí Josefina Hand-Wound Twisted Tele a struny kotví v kobylce '58-'63 Tele. Hardware má v obou případech zlatý patinovaný povrch.

Nástroje s cenovkou cca 13000 eur jsou zařazeny do limitované kolekce čítající 25 kusů od každého modelu, zvolena byla úprava Heavy Relic Aged Natural s nitrocelulózovým lakem a součástí dodávky je stylové pevné pouzdro Custom El Mocambo, popruh, sběratelská krabička na bonbony a samozřejmě certifikace.

Tagy Fender Fender Custom Shop Stratocaster El Mocambo Fender Custom Shop Telecaster El Mocambo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY