Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - St, 05.12.2018 - 09:00

Fender Champion 50XL: nepovedený design, povedený zvuk

Firmě Fender nelze upřít snahu držet prst na tepu doby a neustále přicházet s něčím novým, nebo alespoň inovovaným. Drobná inovace nastala i u tranzistorových zesilovačů řady Champion, která se nově rozrostla o 50W model Fender Champion 50XL.

Jak to vypadá?

Co se základní konstrukce kytarových komb týče, není zde zrovna moc prostoru vymýšlet něco objevného, neřku-li převratného. Až na drobné výjimky to vždy bude jen větší či menší škatule čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Na čem se ale naopak zapracovat dá, je design a uspořádání ovládacího panelu. A tady se v tomto případě Fender (alespoň na můj vkus) zrovna moc nevyznamenal. Až příliš strohý design a nudný font písma u modelového označení sice velkou roli nehraje, ale lacině vypadající kryty potenciometrů a minipřepínače na mě vážně nikterak dobře nepůsobí. Jinak výrobce sází na osvědčenou černobílou kombinaci, proti čemuž naopak nelze mít námitek.

A když už jsem tady ten ovládací panel tak sepsul, pojďme se podívat co nám vlastně nabízí. Z levé strany je to nástrojový vstup, vstup pro footswitch (není součástí balení), potenciometr Volume 1 určený pro čistý kanál, switch pro volbu kanálu, potenciometry Gain, Volume 2 a otočný přepínač Voice určující charakter zkreslení druhého kanálu. Červená ledka nám signalizuje že hrajeme na druhý kanál, žlutá pak, že máme zvolenu některou z předvoleb. Následují společné korekce pro oba kanály, zde zastoupené toliko potenciometry Treble a Bass. Potenciometr Level FX nám určuje míru efektu, který si vybereme druhým otočným přepínačem FX Select. Jeho činnost je rovněž signalizována LED kontrolkou. Tlačítkem Tap volíme rychlost efektu delay a tremolo a o jeho vizuální kontrolu se nám blikáním postará další ledka. Dále zde nalezneme vstup Aux a výstup na sluchátka. Poslední červená ledka nám signalizuje že je zesilovač v chodu, hlavní vypínač pak nalezneme na zadním panelu komba. A je to také to jediné, co tam (kromě připojení napájecího kabelu) nalezneme.

Kombo je otevřené konstrukce a je osazené jedním 12" reproduktorem Celestion Midnight 60.


Jak to hraje?

Uvedení aparátu do chodu je prosté jakýchkoliv lupanců, což je první plus, které Champion sbírá. První kanál je odvozen z legendárního komba Fender Blackface a nabízí příjemný, přirozený, čistý zvuk, který si dobře rozumí jak se singly tak s humbuckery. K jeho ovládání nám slouží potenciometr Volume 1, dvoupásmový EQ a vestavěná efektová jednotka skládající se ze základních efektů Reverb, Delay, Chorus, Tremolo, Vibratone, Phaser a Flanger.

Druhý kanál sice také umí nabídnout čistý zvuk, ale kromě něj nám dává na výběr i několik dalších přednastavených zvuků od jemného crunche až po slušný hi-gain. Míru zkreslení můžeme samozřejmě ještě ovlivnit potenciometrem Gain. Čistý zvuk druhého kanálu mi přišel trochu bezkrevný a charakterem nepřipomínal žádný z původních aparátů. Zkreslené zvuky jsou na tom ale o poznání lépe a i když se jedná o tranzistorové kombo, zvuku nechybí dynamika a prostor. Zkreslení je prakticky u všech přednastavených zvuků spíše amerického charakteru a u některých lze vystopovat i příjemné náznaky „lampové“ komprese. Pokud do signálové cesty zařadíte nějaký ten boost, bude kombo znít ještě o malinko lépe. Co se vestavěných efektů týče, tak jsou všechny vesměs použitelné a i reverb zní s přimhouřením oka vcelku přirozeně.

Kombo je dostatečně hlasité a v pohodě utáhne zkušebnu i s hlasitějším bubeníkem. Na domácí cvičení lze samozřejmě využít také, ale je potřeba citlivé ruky na potenciometru Volume.

Závěr

I přes výhrady k designu komba se ani zdaleka nejedná o zavrženíhodnou záležitost. Zvukově je na tom Champion 50XL velmi dobře a svému jménu ostudu určitě nedělá. Navíc cena jen lehce přesahující hranici pěti tisíc korun z něj činí zajímavou alternativu ke stejně výkonným, ale povětšinou dražším kombům.

Tagy Fender Fender Champion 50XL
Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY