Přejít k hlavnímu obsahu
Katarzní výbuchy metalového vzteku zanechávají podmanivé zvonění v uších i velký úsměv na tváři | Foto: archiv kapely
Katarzní výbuchy metalového vzteku zanechávají podmanivé zvonění v uších i velký úsměv na tváři | Foto: Nuclear Blast
Martin Hošna - St, 23.06.2021 - 09:30

Fear Factory stvořili emotivní peklo na Zemi

Na desáté řadovce se ocitli Fear Factory na křižovatce. Kapele dal vale kmenový frontman Burton C. Bell a zdá se, že deska Aggression Continuum je jeho labutí písní za mikrofonem. S odchody a reuniony má nakonec hudební byznys svoje zkušenosti a kdo ví, co nám přinese budoucnost. Každopádně cybermetaloví veteráni zní svěže a brutálně, zanechávajíce devadesátky za sebou. A to je dobrá zpráva.

Fear Factory uměli vždycky hlučně předpovídat budoucnost. A ta nebyla nikdy veselá. Velký bratr na nás neustále hledí, lidstvo se zmítá ve svých zkorodovaných křečích, techno šílenství je jediným řešením. Otvírák Recode je ukázkou staré dobré školy Fear Factory: na pozadí klávesových stěn tu začíná dramatický zápas thrashmetalových riffů a robotické rytmiky. Je to robustní, naštvané, ale jak jinak vykompenzované andělským refrénem na konci.

Staccatové riffy dokáží vystupňovat Burtonovo chroptění do absolutna, gotická atmosféra tu soupeří s vesmírnou odysseou, Fear Factory tvoří další filmový soundtrack, kde vokál neustále tančí na vybraných riffech vyvolávajících tendinitidu. Chytlavé sbory v deathmetalové mechanické bouři monoliticky stoupají, intenzivní přechody končí ve futuristickém naléhavém závěru, katarzní výbuchy vzteku zanechávají podmanivé zvonění v uších i velký úsměv na tváři. Kapela zvolní až v závěru. Skladba Monolith zní o poznání rockověji s kytarovým sólem (!), o to víc ale upřímně. Není divu, že zrovna název alba Monolith po téhle písni vyvolal sérii hádek, která ukončila etapu jedné z nejlegendárnějších formací metalového světa…

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Ať už jste na jakékoli straně sváru, duo Cazarez/Bell tvoří dobře semknutou dvojici, která se doplňuje v tom pravém okamžiku. Kvůli sporu se jedná vlastně o „demo“ vokály, přesto zní ďábelsky i nebesky čistě zároveň. Písničky v jeho podání neskonale bobtnají, v perkusních odchylkách si hrají s dynamikou, zatímco Dinovy šesti-sedmi-osmistrunné podladěné kytary (Ibanez, ESP) vytváří neskutečné třpytivé tóny.

Fear Factory – Aggresion Continuum

Fear Factory Aggresion Continuum

Nuclear Blast, 2021, 48:38

70 %

Tagy Recenze alb Dino Cazares Burton C. Bell Fear Factory
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY