Přejít k hlavnímu obsahu
Katarzní výbuchy metalového vzteku zanechávají podmanivé zvonění v uších i velký úsměv na tváři | Foto: archiv kapely
Katarzní výbuchy metalového vzteku zanechávají podmanivé zvonění v uších i velký úsměv na tváři | Foto: Nuclear Blast
Martin Hošna - St, 23.06.2021 - 09:30

Fear Factory stvořili emotivní peklo na Zemi

Na desáté řadovce se ocitli Fear Factory na křižovatce. Kapele dal vale kmenový frontman Burton C. Bell a zdá se, že deska Aggression Continuum je jeho labutí písní za mikrofonem. S odchody a reuniony má nakonec hudební byznys svoje zkušenosti a kdo ví, co nám přinese budoucnost. Každopádně cybermetaloví veteráni zní svěže a brutálně, zanechávajíce devadesátky za sebou. A to je dobrá zpráva.

Fear Factory uměli vždycky hlučně předpovídat budoucnost. A ta nebyla nikdy veselá. Velký bratr na nás neustále hledí, lidstvo se zmítá ve svých zkorodovaných křečích, techno šílenství je jediným řešením. Otvírák Recode je ukázkou staré dobré školy Fear Factory: na pozadí klávesových stěn tu začíná dramatický zápas thrashmetalových riffů a robotické rytmiky. Je to robustní, naštvané, ale jak jinak vykompenzované andělským refrénem na konci.

Staccatové riffy dokáží vystupňovat Burtonovo chroptění do absolutna, gotická atmosféra tu soupeří s vesmírnou odysseou, Fear Factory tvoří další filmový soundtrack, kde vokál neustále tančí na vybraných riffech vyvolávajících tendinitidu. Chytlavé sbory v deathmetalové mechanické bouři monoliticky stoupají, intenzivní přechody končí ve futuristickém naléhavém závěru, katarzní výbuchy vzteku zanechávají podmanivé zvonění v uších i velký úsměv na tváři. Kapela zvolní až v závěru. Skladba Monolith zní o poznání rockověji s kytarovým sólem (!), o to víc ale upřímně. Není divu, že zrovna název alba Monolith po téhle písni vyvolal sérii hádek, která ukončila etapu jedné z nejlegendárnějších formací metalového světa…

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Ať už jste na jakékoli straně sváru, duo Cazarez/Bell tvoří dobře semknutou dvojici, která se doplňuje v tom pravém okamžiku. Kvůli sporu se jedná vlastně o „demo“ vokály, přesto zní ďábelsky i nebesky čistě zároveň. Písničky v jeho podání neskonale bobtnají, v perkusních odchylkách si hrají s dynamikou, zatímco Dinovy šesti-sedmi-osmistrunné podladěné kytary (Ibanez, ESP) vytváří neskutečné třpytivé tóny.

Fear Factory – Aggresion Continuum

Fear Factory Aggresion Continuum

Nuclear Blast, 2021, 48:38

70 %

Tagy Recenze alb Dino Cazares Burton C. Bell Fear Factory

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY