Přejít k hlavnímu obsahu
David Koller se na nahrávce LP XIII hudebně patrně nejvíce vzdálil od své domorodé Lucie. Zároveň ale natočil svou nejlepší sólovou desku. | Foto: Petr Lebeda
David Koller se na nahrávce LP XIII hudebně patrně nejvíce vzdálil od své domorodé Lucie. Zároveň ale natočil svou nejlepší sólovou desku. | Foto: Petr Lebeda
Martin Hošna -

Expresivní poetika Davidovi Kollerovi sluší

Po osmi letech vydal David Koller další desku, nazvanou LP XIII. Je plná muzikantské preciznosti, duchaplné lyrickoepické poezie a vokální hravosti.

Hledání nových cest má na Kollerově páté sólové řadovce punc zdařilé autenticity. Ne že by jeho angažovanost a antikomunistická rétorika, která rozeznívala zvony na předchozích počinech, střílela mimo terč. Koller se ale nyní více pouští do poezie, v níž mezilidské vztahy a touha po smíru tepe víc než v minulosti.

To se zároveň týká i hudební stránky samotných písní. Groovy kytary ustoupily do pozadí, Kollerova kapela se soustředí více na vlastní chemii, a ta je doslova hmatatelná. V tanečních bluesových rytmech úvodní skladby Spokojená rezonuje art pop osmdesátek a kapela tu jemně připravuje půdu veršům o spokojené milence, kterou Koller ujišťuje: „Milovat tě jde“.

Že nahrávka LP XIII není ani tolik postavena na riffech jako předchozí desky, potvrzují i další písničky. Následující Bodlák (text Patrik Hartl), který má asi nejhitovější potenciál, začíná jemnou akustikou, aby se následně dynamicky a optimisticky rozjel do otevřeného refrénu. Syntezátory a další elektronika bublají, zpomalují vokální přímočarost, mrazivě doplňují texty, v nichž rezonují témata jako odcizení (My se vám ozveme), strach z domácího násilí (Vězeňkyně), či ze svobody (Nazí do kaktusu). Samotnou kapitolou jsou tu zhudebněné texty Jáchyma Topola. Jeho drsnou naraci Koller svou interpretací zjemňuje, hraje si s verši, a tím Topolovu civilní poetiku umocňuje tak, aby byla přístupná i rádiovým vlnám.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

David Koller se obklopil mladší muzikantskou generací a vyplatilo se mu to. Tým tvořený Michalem Pelantem, Matějem Belkem, Janem Vávrou, Karlem Štulem, Markem Rakovnickým či Oliverem Fillnerem dodává písním nový rozměr, doplňuje Kollerovu nezaměnitelnou vokální interpretaci o další pestrou mozaiku hudebních prvků, které ani na chvíli nenudí.

Písničky jsou založeny hlavně na melodiích, nástroje promyšleně a po svém rozvíjejí každý motiv do jemných detailů. David Koller se na nahrávce LP XIII hudebně patrně nejvíce vzdálil od své domorodé Lucie. Zároveň ale natočil svou nejlepší sólovou desku.

David Koller – LP XIII

David Koller – LP XIII

COX s.r.o., 00:36:34

rock

80 %

Tagy David Koller Lucie Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY