Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Eurorackový high-tech modul Strymon StarLab

Americká prémiová značka Strymon se doposud specializovala většinou na pedálové efekty a multiefekty s výjimkou konzolového attenuatoru AA.1 a eurorackového echa/looperu Magneto. Zkušenosti získané vývojem a výrobou těchto modelů se Strymon rozhodl zúročit při stavbě modulu StarLab, nabízejícího kombinaci ambientních rejstříků, delayů, modulací a také strunné syntézy. Díky rozsáhlým možnostem StarLabu tak lze mono i stereofonní signál modulárního systému proměnit v prostorově i barevně bohaté plochy a struktury v nekompromisní zvukové kvalitě.

 

Vývoj modulu StarLab začal podle výrobce s jediným cílem: poskytnout co nejkvalitnější reverb pro modulární systémy, dokonale vyladěný pro pohlcující elektronické zvukové krajiny s vysokou mírou flexibility a intuitivního ovládání, které nijak neomezuje pracovní tempo při rozvíjení nových nápadů a tvorbě aranží.

Zdánlivě jednoduchá myšlenka přivést signál pre-delay přímo na výstup modulu ale vedla zároveň k vývoji luxusně znějících delayů, chorusů a flangerů, které lze používat společně s reverbem nebo nezávisle na něm. Při experimentování s krátkým zpožděním dozvuku pomocí feedbacku a filtrace začali designeři Strymonu objevovat velmi muzikální a expresivní zvuky smyčcové syntézy Karplus-Strong a uvědomili si, že StarLab může přesáhnout rámec původně zamýšlené koncepce a stát se skutečně jedinečným zařízením v této dynamicky rostoucí produktové kategorii.

To vše nakonec vyústilo ve vytvoření modulu, který je stejnou měrou reverbem, delayem, modulací i nástrojem. Uživatel má na výběr ze tří reverbových textur Sparse, Dense a Diffuse. Sekce delaye je vlastně značně rozšířený reverbový pre-delay se zmíněným parametrem Feedback, možností modulace, tap tempa či synchronizace s externím clockem. LFO oscilátor poskytuje šest vlnových modů (triangle, square, ramp, saw, random, envelope) použitelných k modulaci tří libovolných cílů, včetně modifikace reverbového jádra, externího taktování atd.

V režimu Karplus-Strong se StarLab stává monofonním hlasovým modulem pro syntézu strun na bázi delaye s CV laděním, tlačítko Tap/Ring ovlivňuje způsob rozeznění virtuální struny, zatímco CV parametr High Damp vytváří realisticky znějící dynamiku. Možné je i rozvibrovat strunu externím zvukem bubnu nebo jiným zvukovým signálem a vytvářet tak rezonance a zajímavě se vyvíjející struktury.

Další nepřeberné množství úprav nabízí 4pólový 24dB/okt low-pass filtr s proměnlivou rezonancí, nastavitelný Shimmer pro dodatečný výškový posun dozvuku (+/- 1 okt), Glimmer pro dynamické vylepšení harmonických složek nebo funkce Infinite, která „zmrazí“ vstupní signál před reverbovým obvodem. Nechybí stereofonní vstupy a rozsáhlé CV ovládání, nezávislé nastavení úrovní cest Wet a Dry, přístup ke čtyřem presetům, USB port apod.

Unikátní modul je osazen převodníky pracujícími v rozlišení 24-bit / 96kHz, procesing (ARM DSP) je 32-bitový, ale analogový dry signál není konvertován a zachovává si svůj originální charakter a samozřejmě i nulovou latenci. „Vesmírná laboratoř“ Strymon StarLab o šířce 28 HP a hloubce 41 mm je na evropském trhu dostupná za cenu cca 670 eur.

Tagy Strymon Strymon StarLab

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY