Přejít k hlavnímu obsahu
Martin 00L Earth
Martin 00L Earth
Leon - Út, 16.03.2021 - 00:01

Environmentální akustika Martin 00L Earth

Po verzi 00L 17 Whisky Sunset a předloňské limitované edici 00L Fly Fishing, vyrobené v počtu 100 kusů, přichází tradiční americká značka C.F. Martin s dalším speciálním modelem akustické kytary tohoto typu. Novinka nesoucí označení 00L Earth dostala jako vůbec první kytara stoprocentní certifikaci FSC (Forest Stewardship Council), propůjčovanou nevládní neziskovou organizací, podporující ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů.  

U zrodu modelu, jehož konstrukce obsahuje pouze „FSC“ materiály s nulovým podílem plastů, stál šéfdesigner Tim Teel a bývalý vedoucí Martinova Green Teamu Chris Thomas, o grafiku v podobě zeměkoule se postaral Robert Goetzl, který se značkou už v minulosti spolupracoval na řadě custom modelů, a ke konečnému výsledku přispělo i oddělení mající u Martinu na starost hardwarový segment.

Jako základ posloužila koncepce firemní série 17, přední ozvučnice využívá osvědčený smrk sitka, zadní deska a luby korpusu jsou vyrobeny ze dřeva sapele s vlastnostmi blízkými mahagonu, kterými disponuje i africká dřevina sipo, z níž je postaven krk s profilem MLO (Modified Low Oval). Použito bylo žebrování X a menzura dlouhá 24.9 palců.

Plochý hmatník z certifikovaného ebenu o radiusu 16 palců nese 20 pražců a polohové značky ze sapele v provedení 1955 Style 18 doplněné hliníkovými poziční body na horní hraně. Ořech je stejně jako kotvící kolíčky a kompenzované kobylkové sedlo s ebenovou základnou vyroben z kosti. Struny mají  na kobylce typu Modern Straightline celkovou rozteč 55 mm a ladění zajišťují luxusně vyhlížející strojky s otevřenou mechanikou.

Oficiální cena speciálního FSC modelu Martin 00L Earth byla v případě americké části trhu nastavena na 2249 dolarů, výrobce myslel i na levoruké hráče a environmentální směr razí také přiložený gig bag šitý z konopného vlákna.

Tagy C.F. Martin Martin 00L Earth
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY