Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Elektroakustiky Gibson Elvis SJ-200 a Elvis Dove

Elvis Presley se proslavil mnoha věcmi – hlasem, který překračoval hranice žánrů, vůbec prvním hudebním videoklipem  ke skladbě Jailhouse Rock, hlavními rolemi ve více než třicítce filmů nebo neuvěřitelnými 149 písněmi v americké hitparádě Billboard Hot 100 Pop Chart. Jako poctu králi rock n’ rollu zařadila značka Gibson do kolekce Acoustic Custom Shop Artist Collection elektroakustické modely kytar Elvis Dove a Elvis SJ-200, které ctí konstrukci i design Elvisových oblíbených nástrojů.

Model Gibson Elvis SJ-200 vychází z kytary, kterou v polovině šedesátých Elvis dostal jako dárek při nahrávání ve studiu RCA Studio B v Nashvillu a nástroj následně používal na mnoha koncertech. Elvis tuto kytaru v roce 1976 věnoval svému pomocníkovi a blízkému příteli Martymu Lackerovi v Gracelandu.

Vzpomínková edice má zadní desku, luby a krk z javoru a vrchní desku ze smrku Sitka. Opatřena je také všemi typickými prvky řady SJ-200, včetně intarzií z pravé perleti, ikonického můstku Moustache a odstupňovaných korunkových pozičních značek na palisandrovém hmatníku s 20 středně silnými pražci a kostěným ořechem širokým 43.8 mm. Krk s kulatějším profilem tvoří dva javorové přířezy a plát ořechu.

Přenos zvuku zajišťuje piezo snímač napojený na modul LR Baggs VTC uložený v ozvučném otvoru a vybavený kolečkovými potenciometry hlasitosti a tónové clony. Struny jsou ukotveny pomocí kolíčků ze směsi Tusq a na hlavici najdeme ladicí strojky Grover Keystone ve zlatém chromu.

Gibson Elvis Dove vychází z upraveného modelu Gibson Dove z roku 1969, který Elvisovi daroval jeho otec Vernon Presley. Elvis na tuto kytaru pravidelně hrál na koncertech v období let 1971 –1975, včetně koncertu Aloha z Havaje vysílaného satelitní televizí v roce 1973. Od dva roky později ji Elvis daroval uprostřed vystoupení překvapenému divákovi na koncertě v Asheville v Severní Karolíně.

Dreadnought Gibson Elvis Dove má vrchní desku z výběrového smrku Sitka, zadní desku a luby z masivního javoru a mahagonový krk kombinovaný s hmatníkem z indického palisandru o radiusu 12 palců. Menzura, počet pražců, typ a rozměry nultého pražce, hardware i elektronika jsou identické jako u verze Elvis SJ-200.

Super Jumbo Gibson Gibson Elvis SJ-200 v černém odstínu Ebony je na evropském trhu dostupné za cca 5300 eur, verze Elvis Dove v identické povrchové úpravě nese cenovku 4500 eur. V obou případech jsou součástí dodávky samozřejmě kvalitní pevná pouzdra, servisní klíče, certifikace a další doplňky.

Přiložené firemní video bylo natočeno přímo v Gracelandu, Elvisově rodinném sídle v Memphisu. Záznam nabízí i záběry Presleyho oblíbeného růžového Cadillacu Fleetwood nebo pohled do jeho soukromého letadla Lisa Marie.

Tagy Gibson Gibson Elvis SJ-200 Gibson Elvis Dove

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY