Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 18.01.2020 - 12:00

Elektroakustický Martin SC-13E s novými konstrukčními prvky

Na právě probíhajícím kalifornském veletrhu NAMM představuje značka C.F. Martin více než 30 nových nástrojů z 6 produktových řad. Součástí prezentované kolekce je také neobvyklý elektroakustický model Martin SC-13E s unikátním konstrukčním řešením, které dokazuje, že i v poměrně konzervativním segmentu akustických kytar je stále prostor pro inovace.

SC-13E disponuje kompaktním tělem s modifikovaným tvarem, výřezem cutaway a nižším profilem. Korpus má asymetrickou konstrukci, což společně se speciálním X žebrováním zamezuje vzniku zpětné vazby a také přispívá k vyrovnanému podání zvuku v celém frekvenčním spektru.

Revolučním prvkem je patentovaný systém Sure Align, díky němuž má hráč téměř stejně pohodlný přístup k vyšším polohám hmatníku jako u elektrické kytary. Vývojáři u tohoto modelu zcela opustili tradiční krkový spoj typu „dovetail“ a navrhli hybridní spojení, u něhož je patka krku uložena v horizontální korpusové šachtě.

Kromě řešení blízkého el. kytarám posiluje ergonomii této části nástroje také zkosená hrana lubu se zapuštěným jistícím šroubem a pečlivě tvarovaný profil krku, jehož finální část se plynule napojuje na přiléhající korpusovou hranu. Na stavbu zadní desky a lubů byla použita laminovaná koa a přední ozvučnice je vyrobena z masivního smrku sitka.

Krk se štíhlým profilem nese ebenový hmatník o radiusu 16 palců osazený 20 pražci, značkami z pravé perleti a ořechem z corianu širokým 4.4 cm. Eben byl použit i pro základnu kobylky Modern Belly s kompenzovaným sedlem ze směsi Tusq a celkovou roztečí strun 5.5 cm, menzura činí 25.4 palců (64.5 cm).

Ladění zajišťují spolehlivé firemní strojky s otevřenými mechanikami a přenos zvuku obstarává snímací systém Fishman MX-T s ovládáním a kulatým displejem tuneru umístěným v ozvučnicovém otvoru. Elektroakustický Martin SC-13E, slibující zvukovou flexibilitu a skutečně komfortní hru, se na trhu objeví s cenovkou nastavenou okolo hranice 1500 dolarů. Součástí dodávky je měkké polstrované pouzdro.

Tagy C.F. Martin Martin SC-13E
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY