Přejít k hlavnímu obsahu
Neskutečné instrumentální souboje probíhají po celou dobu | Foto: Nuclear Blast
Neskutečné instrumentální souboje probíhají po celou dobu | Foto: Nuclear Blast
Martin Hošna - St, 22.04.2020 - 12:15

Elegantně divoký thrash na novince Testament umí pořádně nakopnout

Zatímco „velká thrashmetalová čtyřka“ (Slayer, Metallica, Megadeth, Anthrax) ve své poslední etapě ukazuje, že opakování je matka moudrosti a křísit minulost má rozhodně komerční potenciál, Testament na novince Titans Of Creation předvádějí neskutečnou kytarovou harmonii jako nikdy předtím a celý žánr posunují o level výš.

Už otvírák Children of the Next Level dává vědět, že třináctá řadovka je plná krátkých trhaných riffů, precizních sól a dunivé rytmiky. Vymakaná intra nezapřou genialitu kytarového dua Erika Petersona a Alexe Skolnicka, kteří každým riffem atakují ušní bubínky, ďábelsky je zarývají pod kůži posluchače, zároveň ale v sobě ukrývají podprahový melodický charakter. Všemu ale konkuruje masivní a darebný vokál frontmana Chucka Billyho.

Podobně jako souputníci Exodus nebo Death Angel nezakrněli Testament na místě a neservírují pouze rychlé thrashmetalové kousky. Skladby nabízejí spousty detailů, vtipných modulačních přechodů, to vše ve svém pověstném cvalu z dílny Bay Area. Takovou je například Night of The Witch, která je učebnicí, kam by thrash zamířil v 90. letech nebýt šlágrovitého vývoje kolegů z Metallicy nebo Megadeth. Vzteklé osmdesátky jsou naopak dosyta slyšet ve WWIII nebo False Prophet. Vrcholem je temně baladická hymna City of Angels, kdy zpěvák Chuck předvádí nejmelodičtější, zároveň ale i nestrašidelnější výkon, který by obstál i v Black Sabbath.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Výbornou kytarovou souhru, v níž sem tam na vás zaútočí zfúzované baskytarové sólo nebo elegantní rytmické přechody. Neskutečné instrumentální souboje probíhají po celou dobu. Závěr v podobě Catacombs s orchestrálním podkresem ukazuje, že se nemusíte zaprodat za každou cenu zparchantělou symfonickou fúzí, ale můžete vytvořit skutečné metalové dílko, které si podmaní každého maniaka. Titans of Creation patří k těm deskám, které svým zvukem nebo aranžemi s přehledem umějí konkurovat současným metalovým partám.

titans

Testament  Titans of Creation

Nuclear Blast, 58 min.

75 %

Tagy Recenze alb Testament

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY