Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Fender Standard Telecaster HH PF GST SLVR: Skoták z Vysočiny


Tele má dva singly, z toho jeden nakoso, a na rychlé preludování není stavěný. Když ne, tak to není pravé tele – řekl bych dogmatik. Pravda to možná je. Bylo by však chybou kvůli tomu mexický Fender Standard Telecaster HH PF GST SLVR zahodit jako druhořadý nástroj.

„Bratři a sestry jsou přirození nepřátelé jako Angláni a Skoti. Nebo Velšani a Skoti. Nebo Japonci a Skoti. Nebo Skoti a jiný Skoti. Zatracení Skoti. Zkazili celý Skotsko!“
tvrdí školník Willy. Poslední dvě věty jsou legrační i proto, že narážejí na věčný svár Horňáků a Dolňáků. Pro přespolní: civilizací dotčení Skoti žijí v nížinách, ti „real“ na Vysočině.

Obdobně mexický „Silver Surfer“, Fender Standard Telecaster HH PF GST SLVR je obroušenější a technicky vyspělejší variantou jeho neotesaných padesátkových protějšků. Pořád to ale je nedůtklivý Skoták. Možná má fajnovější vohoz a nemluví enem jako horáckej sprosták, ale žádnou chybu neponechá bez komentáře. Ještě hůř, díky dvěma „hambincům“ místo singlů je jeho kousavé poznámky slyšet o to víc.


Remcat ale budou i skalní, že z Telete má jen tvar, switch a poťáky. V jednom mají recht. Postříbřený Mexikán po vzoru Shaniy Twain nebo Miley Cyrus jakoby zapomněl, že se na jeho předky kdy hrálo nějaké country. Zakrslé pražce, nízký je i tovární dohmat, prsty na hmatníku akcelerují rychleji a i snímače pobírají vyšší zkreslení. Na rozdíl od modelů pro Jima Roota se dvěma aktivními monolity však typické telecí zvonění úplně neumrtvuje, jenom mu rozšiřují obzory.

Když už narážím na krávy a zvonce, ptát se, jestli je tohle hovádko dobrý na metal nebo djent, je pořád mimo místu, nicméně na opisování od Micka Marse z Mötley Crüe nebo Eddieho Van Halena to nejenom stačí. Přestože se umí s grácií pohybovat po jazzových kavárnách, srdce tohohle Horala poskočí právě až u klasickýho hardrocku. Teprve pak se naplno projeví takový, jaký opravdu je. Jako divoké zvíře z Vysočiny. A jako takový je jednoduše okouzlující.

Tagy Fender Telecaster Mexiko

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY