Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Čt, 02.03.2017 - 08:30

Dv Mark Jazz 12: stylové kombo nejen pro jazzmany

Relativně mladá italská firma DV Mark si od svého vzniku v roce 2009 dokázala rychle najít řadu spokojených zákazníků včetně několika velmi zvučných jmen. Tajemství jejího úspěchu možná poodhalí test komba DV Mark Jazz 12.

Jak to vypadá?

Nevelký skoročtverec (43,5 x 42,5 cm) s úctyhodnou hloubkou 30,5 cm a pohodlnou "jednoruční" váhou 8,6 kg, je potažený elegantní krémově bílou koženkou, která ostře kontrastuje s černou průzvučnou tkaninou, chránící 12" reproduktor DV Mark Custom. Kožené rohy chránící kombo před nástrahami přepravy a harcování po pódiích jsou rovněž černé, stejně jako madlo na přenášení. Dohromady tedy dokonalá italská elegance a styl.

Kombo je jednokanálové a tomu odpovídá i strohost ovládacího panelu. Zde kromě vstupu pro jack nalezneme pětici potenciometrů (Bass, Mid, High, Master, Reverb), miniaturní LED diodu modré barvy dávající najevo, že je přístroj v provozu a v levém horním rohu na náš číhá ještě Aux In. Něco málo na nás čeká ale ještě na zadní desce komba, které je (budeme-li považovat těch cca 10 cm za otvor) polouzavřené konstrukce. Zadní strana nám tedy kromě omezeného pohledu do útrob komba a pohledu na malý větráček, nabízí ještě síťový vypínač, linkový výstup s přepínačem Ground Lift, vstup pro další reproduktor, vstup pro sluchátka a také tlačítko, kterým můžeme zcela odpojit vestavěný reproduktor. Vše přehledně uspořádané, popsané, praktické a účelné.

Tranzistorové kombo disponuje solidním výkonem 50 W do 8 ohmů, který lze navýšit na 60 W při impedanci do 4 ohmů. Ale dost teorie, pojďme vyzkoušet co tahle "jazzová škatule" umí v praxi.


Jak to hraje?

Hned po zapnutí komba vás nadchne tichý chod aparátu. Žádné lupance při zapínání, žádný velký šum ani při vytočení Volume do extrému. Jeden kanál trochu předurčuje použití komba do stylů, kde je potřeba především kvalitní čistý zvuk a ten zde také dostanete měrou vrchovatou. Ani při velkých hlasitostech kombo nekreslí a zvuk se mění pouze v závislosti na použití korekcí, ať již těch na aparátu nebo na kytaře a samozřejmě také dobře reaguje na přepnutí snímačů. Aparát hraje ale velice hezky i při nastavení korekcí "na rovno" a nabízí pevný zvuk s rychlou odezvou a dostatkem basů. Zvuk se poměrně slušně prosazuje i v kapele s hlučnějším bubeníkem a není potřeba jej ničím dokrmovat. Tranzistorový zvuk je sice maličko plošší než u lampových kolegů a tolik "netlačí", ale i tak se stále jedná o nadprůměrně dobrý čistý zvuk, kterému zřetelně napomáhá silný a kvalitní (byť neznačkový) 12" reproduktor. Vestavěný reverb je také dobře použitelný a oceňuji zejména snahu výrobce učinit reverb použitelný po celou dráhu potenciometru, tedy bez nepoužitelných extrémů.

Nakonec jsem neodolal a nakrmil kombo přeci jen malou dávkou overdrivu a i v tomto případě jsem nebyl zklamán. Naopak - tón zůstal stále dobře čitelný, bez ztráty dynamiky, začal jít trochu více za rukou a stal se tak ideálním nejen pro ortodoxní jazzmany, ale i pro milovníky nakřáplého blues či fusion. Do extrémního zkreslení jsem nezacházel, na to je tu celá řada jiných zesilovačů. Ostatně i sama firma DV Mark nabízí dostatek aparátů zaměřených i tímto směrem.

Ještě se krátce zmíním o možnostech komba hrát do sluchátek či připojení iPhone. Ani zde jsem neshledal žádný problém, s kvalitními sluchátky je zvuk přirozený a pro potřeby tichého domácího hraní naprosto dostačující. Zvuk z připojeného iPhonu, iPadu či Mp3 zařízení byl rovněž uspokojivý a dostatečný pro potřeby cvičení nebo hraní s oblíbenými nahrávkami či jinými podklady.

Závěr

Velice povedená záležitost, která určitě neurazí ani profesionální hráče. Kombo poměrně malých rozměrů, únosné váhy, s kvalitním, kultivovaným zvukem a povedeným designem. Ačkoliv nese ve svém názvu Jazz a zde je rozhodně nejvíce "doma", nebál bych se ho použít ani v žánrech, kde je potřeba i rozumná míra zkreslení. Kombo si s ní dokáže hravě poradit, aniž by ztratilo cokoliv ze svých předností. Cena lehce převyšující dvanáct tisícovek je určitě přijatelná a odpovídající.

Tagy DV Mark Dv Mark Jazz 12
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY