Přejít k hlavnímu obsahu
Zapomeňte na těžkosti, dejte si Guiness nebo skleničku whisky a prostě se bavte / Foto: archiv DM
Zapomeňte na těžkosti, dejte si Guiness nebo skleničku whisky a prostě se bavte / Foto: archiv DM
Petr Adamík - Pá, 07.05.2021 - 12:00

Dropkick Murphys ještě nezapomněli, jak se dá muzikou bavit

Celtic punkoví Dropkick Murphys letos ke svému pětadvacetiletému výročí existence připravili desáté řadové album. Tématem desky Turn Up That Dial je slovy Kena Caseyho, jednoho z hlavních zpěváků, důležitost muziky a kapel, díky nimž jsou dnes tím, čím jsou. Dle něj se také lidé chtějí bavit a nikdo nechce slyšet nahrávku o tom, jak špatný rok 2020 byl.

Nálož jedenácti energických skladeb v jejich klasickém stylu skutečně přichází s nadějí v lepší zítřky. Zapomeňte na těžkosti, dejte si Guiness nebo skleničku whisky a prostě se bavte. Nic složitého či snad vážně promyšleného, je to pořád ta stejná stará písnička, která však podle všeho stále funguje. 

Není čas ztrácet čas, volume doprava a mejdan může začít. „Byli jste náš zvuk, byli jste naštvaní, hlasití a syroví. Oni nastolili pravidla, ale zákon jste byli vy,“ vzpomínají Dropkick Murphys v refrénu titulní Turn Up That Dial na písně a hrdiny, které je zformovaly. Mezi jedny z těchto hrdinů určitě patří také The Clash, ke kterým měli bostonští patrioti vždy silný vztah. Důkazem budiž přebal desky, který má „klešácký“ šmrnc, jenž podtrhuje zvolený font, a pak také humorná píseň Mick Jones Nicked My Pudding. Ta má oproti ostatním čistě punkový kabát a vypráví příběh o tom, kterak jednou slavný kytarista producentovi desky, Tedovi Huttovi, zcizil sladkou pochoutku z ledničky ve studiu.

Dobrá nálada vládne celé desce, snad až na závěrečnou I Wish You Were Here. L-EE-B-O-Y věnovali svému současnému dudákovi Lee Forshnerovi, který údajně o tom, že něco podobného vzniká, neměl ani ponětí, a v klidu si ve studiu, ještě do instrumentální verze písně, natáčel svůj part na dudy. Queen Of Suffolk County nebo také City By The Sea, óda na domovské město kapely, jsou folk-punk jak vyšitý a Murphys v nich předvádí svou současnou formu.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Dropkick Murphys pro svůj keltský zvuk využívají typických nástrojů. Nechybí mandolína, housle, irská flétna či obligátní dudy. Jednoduše, sází se na jistotu. K dobru jim budiž přičteno, že dokáží nástroje v písních vhodně kombinovat. Když už vás začnou dudy otravovat (a to se může stát snadno), vystřídá je akordeon, flétna nebo se tam šoupne jen kytarová skladba, třebaže říznějších punkových tónů, kterými kapela oplývala v začátcích, se posluchači už moc nedostává. 

Dropkick Murphys - Turn Up That Dial

Dropkick Murphys – Turn Up That Dial

Born & Bred Records, 2021, 39 min. 

65 % 

Tagy Recenze alb Dropkick Murphys
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY