Přejít k hlavnímu obsahu
Foto: Roman Binder, photobinder.cz
Foto: Roman Binder, photobinder.cz
Jan Hamerský - St, 22.05.2019 - 12:00

Demjaněnko & Ivaščenko (Shokran): Zkoušíme jen týden před turné

Tento rozhovor byl v mnoha směrech velkou premiérou. Djentový pojem Shokran se sejde jen na turné. Poprvé vyrazil mimo bývalý SSSR a taky poskytl první rozhovor někomu západně odtamtud. Dmitrij Demjaněnko uměl jen rusky a překládal Andrej Ivaščenko, který trval na oslovení Andrew. A třebaže jazyková bariéra byla hodně znát, hudba nakonec spojovala nejen Rusy s Ukrajinci, v překladu se kupodivu neztratil ani humor.

Andrewe, dnes koncertujete v Hradci Králové a zítra v Praze, kde je početná ruská komunita. Ozval se vám nějaký pražský kamarád, že určitě přijde?

ANDREW: Určitě Contradiction. Hrají s námi dneska a zítra a jsou to taky naši kámoši. Ti a taky promotér Jegor (Jerušin, vokalista Abyss, watching me) tam budou určitě.

Praha je první na ráně, ale co Hradec? Jak jste se dozvěděli o Ivanovi a Grindpa Promotion & Booking?

A: Bookoval jsem turné k Ethereal. Z většiny sám s pomocí Steva z Distortion Bookings, který mi pomohl tenhle koncert domluvit s Ivanem.

Letos jste poprvé vyjeli mimo bývalý Sovětský svaz, ale měli jste přijet už loni. Co se stalo?

A: Měli jsme hrát takřka ve stejném složení, Shokran a Contradiction, ale jen v Praze, ne Hradci. Loňské turné se posralo. Bookingová agentura, se kterou jsme pracovali předtím, se tvářila normálně, ale pak zrušila naše německé koncerty. Taky jsme se ptali, co se stalo – a pak zjistili, že promotérům nic neřekli. Celé to domluvili jen na papíře, takže jsme to zrušili. Mrzí nás to, proto jsme vyjeli až letos a doufáme že ne naposled.

Pro dnešní večer jste slíbili speciální set. Čím bude speciální?

A: Zahrajeme z nového alba a dneska taky v závislosti na kvalitě internetového připojení vypustíme nové video (klip nakonec zveřejnili až 18. května 2019 – pozn. red). A potom začneme prodávat exkluzivní zlacený merch, protože ten song se jmenuje Golden Pendant. Dělal ho pro nás kamarád, umělecký zlatník. A tím začneme novou kapitolu kapely.


Dmitriji, jaké byly začátky Shokranu? Začínal's jako obyčejný ložnicový kytarista, který se pak obklopil dalšími osobami, nebo jinak?

DMITRIJ: Začal jsem tím, že jsem dostudoval piano na konzervatoři a začalo mě bavit hrát na kytaru. Nejdřív jsem coveroval a postupně si vybudoval svůj styl. Potom jsem složil Supreme Truth, poslal ho pár lidem a ti mi pak řekli: „Ty vole, to musíš nahrát! Je to úžasný!“ Tehdy jsem studoval na vysoké a opustil ji, abych se mohl úplně soustředit na první EP Sixth Sense. A pak jsem tu školu dodělal (smích), sehnal muzikanty a dotočil vokály.

Je skládání materiálu pro Shokran spíš tvoje než týmová práce?

D: Většinu nástrojových partů nejdřív složím sám a kostru basy a bicích pošlu basákovi a bubeníkovi k dopracování. Potom to celé jde k Andrewovi, který improvizuje a aranžuje vokály. Pracujeme odděleně. Žijeme daleko od sebe v různých městech a dokonce i jiných zemích. Často nás dělí tisíce kilometrů. Andrew žije v Kyjevě, já v Krasnodaru, Rodion v Moskvě a Michajl je z Petrohradu.

Takže turné je jediná příležitost se sejít.

A: Přesně. Zkoušíme jen týden předtím.

Zpátky k teorii, Dmitriji. Učil ses hrát na netu podle tutoriálů, učebnic nebo jsi měl učitele?

D: Táta taky hraje, takže mě naučil všechno, co věděl. A zbytek jsem se naučil sám.

Jak jsi přišel na nápad skládat orientální progresivní metal?

D: Neznal jsem teorii. Hrál jsem intuitivně a Orient bylo přesně to, co jsem cítil.

Jsi jedním z endorserů kytar Lepsky, které jsou v Čechách prakticky neznámé. Zatím nepřišli žádné nabídky od Chapmana, Jacksona nebo Mayones? A co je na kytarách Lepsky nejsympatičtější?

D: Nejdřív jsem si kytaru Lepsky zkusil při nahrávání Supreme Truth. Nahrál jsem na ni půlku alba a zbytek, hlavně sóla, na Music Man. Začal jsem se o tu značku víc zajímat. Ozval se mi přímo Jevgenij Lepskij, který žije ve stejném městě, a dohodli jsme se.


Na jeho kytarách mám nejradši, že jsou opravdu pohodlné a hladce se na ně hraje. Pokud někdo z Čech hledá nástroj, který sóla doslova zazpívá, zkuste je. Vypadají a taky hrají jako mnohem dražší nástroje.

Jak by měla vypadat ideální kytara pro tebe?

D: Lepskij mi navrhl multiscale přesně, jak jsem chtěl. Takhle má moje kytara vypadat.

Na co se soustředíte, když před turné dáváte dohromady gear?

A: Túrujeme s naším studiem a rackem. Všechny kytary a basa hrají přes něj a část samplujeme.

Nakonec trochu politiky. Jste rusko-ukrajinská kapela. Bavíte se o situaci na Krymu, nebo raději ne?

A: Politika nás moc nezajímá. Jsme tvůrci. Ale jsme zajedno, že vůči Ukrajině to nebylo fér.

A co Ukrajinci říkají na svého nového prezidenta?

A: Na Ukrajině jsem nebyl přes dva měsíce, takže jsem nevolil, ale myslím, že Zelenskij je přesně ten člověk z lidu, kterého Ukrajina potřebuje. Normální člověk, žádný politik nebo oligarcha. Myslím, že tak 70 % Ukrajiny věří, že bude líp.

Tagy Shokran Dmitrij Demjaněnko Grindpa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY