Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 29.07.2021 - 00:01

Dean USA Leslie West Tattered N Torn Thoroughbred TBZ

Firma Dean Guitars oznámila výrobu limitované edice repliky oblíbeného nástroje kytaristy Leslieho Westa (22. 10. 1945 – 23. 12. 2020), zakládajícího člena hardrockové kapely Mountain, jehož hra ovlivnila celou řadu muzikantů včetně Zakka Wyldea, Joea Satrianiho, Toma Morella, Vernona Reida, Slashe, Nilse Lofgrena atd. Na modelu s označením Dean USA Leslie West Tattered N Torn Thoroughbred TBZ spolupracoval také John Cruz, bývalý masterbuilder Fender Custom Shopu, kterého firma před časem propustila za nevhodný komentář na sociálních sítích.

Nástroj s detailně provedenou patinovanou úpravou, o kterou se postaral právě Cruz, disponuje korpusem ve stylu Les Paulu, tvořeným výběrovým mahagonem a topem ze dvou javorových plátů s plamínkovou kresbou. Krk, lepený ze tří kusů mahagonu, má kulatější C-profil, ebenový hmatník o radiusu 12 palců nese 22 jumbo pražců, perleťové poziční značky a kostěný ořech široký 43 mm.

Dvojici humbuckerů, sestávající z kobylkového typu USA DMT Leslie West Signature Mountain of Tone Distressed a krkové varianty USA DMT Nostalgia Distressed, ovládá třípolohový switch a potenciometry společné hlasitosti plus tónové clony. Struny kotví v masivním struníku umožňujícím rychlou výměnu potahu, použita byla pevná kobylka tune-o-matic a osvědčené ladicí strojky Grover Rotomatic s převodovým poměrem 18:1.

West se na projektu vznikajícího v amerických dílnách Dean Guitars podílel až do svého odchodu v prosinci loňského roku, kdy podlehl následkům infarktu. Jeho přímý vklad odráží také vlastnoruční podpis na zadní straně hlavice u části těchto modelů, zatímco ostatní kytary nesou na identickém místě zkratku LW.
 
Dean USA Leslie West Tattered N Torn Thoroughbred TBZ je nabízen v transparentním provedení Aged Trans Brazilia krytém nitrocelulózovým lakem, limitovaná série čítá celkem 50 kusů, z nichž 15 je ve verzi „signed“. Cena byla nastavena na cca 5500 dolarů, sběratelská edice vyjde na 10000 dolarů, součástí je pevné pouzdro, certifikace a další doplňky.

Tagy Dean Guitars Dean USA Leslie West Tattered N Torn Thoroughbred TBZ
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY