Přejít k hlavnímu obsahu
The Dead Daises nabízejí opět charismatické muzicírování | Foto: archiv kapely
The Dead Daises nabízejí opět charismatické muzicírování | Foto: archiv kapely
Martin Hošna -

The Dead Daises znějí nahlas a dobře

Superskupina The Dead Daises prodělala zásadní reinkarnaci. Do svých řad přijala hardrockového harcovníka Glenna Hughese, který dodal páté řadovce Holy Ground šmrnc a mohutný drive.

Pro The Dead Daises měl být tento rok zásadní. S hnacím motorem Glennem Hughesem, který nahradil v kapele hned dva členy, zpěváka Johna Corabiho a basáka Marca Mendozu, byly plány na koncertní turné velkolepé. To bylo s pochopitelných důvodů odloženo na neurčito. Album Holy Ground ale nakonec spatřilo světlo světa a lze jen směle říct, že se jedná pravděpodobně o nejlepší nahrávku The Dead Daises.

Glenn Hughes již několik superkapel založil a vystřídal (Black Country Communion) a platí za ostříleného hardrockového matadora, který umí skladbám vdechnout perfekcionismus a svůj majestátní charakter. Není tomu ani jinak u Holy Ground. Leptavé heavy riffy jsou opět spontánně tlačeny do funkového rytmu, charismatický Glennův vokál si pohrává na vlnách Deep Purple, Black Sabbath nebo Kings Of Chaos, v nichž zanechal nezpochybnitelný odkaz. Svůj výkon dává všanc hned v drtivém otvíráku Holy Ground (Shake The Memory), následující Like No Other (Bassline) je ukázkou prvotřídní práce s rytmikou, všudy přítomný groove je jasně hmatatelný i v dalších skladbách. The Dead Daises umějí i zvolnit. Skladba My Fate grungeově roste v potemnělých riffech, zabijácký rock´n´roll je slyšet v 30 Days In the Hole nebo v Righteous Days. Vrcholem je závěrečná sedmiminutová balada Far Away, vystavěná na epických orchestracích a Glennově oduševnělých oktávách.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Neskutečnou chemii mezi hvězdným ansámblem (Doug Aldrich, Glenn Hughes, David Lowy, Deen Castronovo), dokonalé muzicírování. Smysluplná sóla umocňuje i dokonalá práce s aranžemi a stavbou písní. Recept u této superkapely je zřejmě jednoduchý. Během pár let se v sestavě vystřídalo na 14 hvězdných jmen, která posunovala vypilovaný hard rock stále dopředu. Uvidíme, jak to tomuto kvartetu dlouho vydrží. Jízda je to totiž slušná.  

Dead daises

The Dead DaisesHoly Ground

Ward Records, 2021, 52:18

75 %

Tagy Recenze alb Deep Purple Black Country Communion The Dead Daises Glenn Hughes

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY