Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 18.11.2018 - 08:00

Dámy, vaší zvukovou kartou mohl být Mirror

Se zlou se potázal tchajwanský výrobce Midiplus, který se chystal uvést na trh „dámskou“ verzi zvukové karty Mirror v poměrně bizarní podobě kosmetické paletky se zrcátkem. Poté, co byly v médiích prezentovány první fotografie této novinky, se na řadě webů začaly objevovat odmítavé reakce označující design karty za extrémně sexistický a velmi kontroverzní.

Výsledek? Společnost Midiplus se možných marketingových důsledků kauzy zalekla, zahájila tichý, ale o to rychlejší ústup a dočasně stáhla Mirror ze svých stránek. Pro představu si můžete přečíst několik zkrácených komentářů k tomuto produktu, jenž se asi stal noční můrou firemního PR oddělení, které příliš pozdě pochopilo, že rozdíly mezi asijským a americko-evropským vnímáním určitých věcí, situací, zažitých stereotypů či estetiky mohou být propastné:

„Upřímně se jako profesionální hudebnice cítím trapně, že si nějaký vývojář myslí, že ženy potřebují něco roztomilého, co sníží jejich strach z technologií, nebo si představuje, že jim tento přístup pomůže získat zájem o tato zařízení. Připadám si jako štěně, které si chce hrát, ne jako hudebník, s nímž se jedná rovnocenně. A to je podle mého názoru to, co my ženy vyžadujeme: jednat s námi jako rovný s rovným, zacházet s námi jako s profesionály nebo budoucími profesionály... a vy se nám chystáte prodat takovou s..čku.“

„Ženy pracující v oblasti audia bojují každodenní bitvu za rovnoprávnost a vy (myšlen pravděpodobně tým Midiplus, pozn. red) jste nás všechny vyčlenili tím, že nás děláte odlišnými, méněcennými a myslíte si, že se staráme jen o svůj vzhled.“

„WTF? Tohle není apríl.“

„To je hrozný, strašný produkt, nemám slov. A barvy dokonce ani neodpovídají odstínu mého laku na nehty.“

„Nezdá se mi, že bych to využila pro profesionální práci, ale je to roztomilé a zvláštní. Bylo by zábavné sdílet Mirror s mou malou dcerou a jejími přáteli. Myslím, že je to kreativní produkt, který by mohl některé děti přivést ke skládání hudby.“


Ale zpět k Mirroru. Karta disponuje 2 vstupy a 2 výstupy, AD/DA převodníky s rozlišením 24-bit/192kHz, šesticí potenciometrů s nízkým profilem, připomínajících oční stíny v tlumených barvách, slouží k nastavování úrovní nahrávacích vstupů, výstupů sluchátek atd., nechybí metery se signalizačními diodami, phantomové napájení a další standardní funkce.

Na čelní straně černého šasi je umístěn mikrofonní XLR + jackový nástrojový vstup, dva konektory pro sluchátka a monitoring (jack/minijack), USB port, přepínač iOS/Android a minijacková zdířka Aux In. Prostě finančně dostupná, do začátků dostatečně vybavená zvukovka lišící se od jiných modelů dané kategorie pouze infantilním designem (takových výrobků jsou v různých segmentech na trhu tuny), který u některých lidí vyvolal pobouření a hyperbolické reakce.

Oficiální video připravované karty není na Youtube z pochopitelných důvodů zatím k dispozici, nicméně alespoň v době psaní tohoto článku byl krátký 360stupňový záznam Mirroru ještě dostupný na facebookovém profilu firmy Midiplus, společně s omluvným prohlášením.

Mimochodem, Midiplus má ve svém nabídkovém katalogu ještě jednu perličku podobného ražení, a to zvukovou kartu Vintage v podobě přerostlé audio kazety nebo miniaturního magnetofonu. Model ze série Fancy v oranžovo-bílém plastovém provedení (viz poslední tři fota v přiložené fotogalerii) má navíc příbuznou výbavu s verzí Mirror.

Ovšem konstrukce a vzhled „kazetové“ varianty Vintage jsou natolik úletové, že zařízení spíš připomíná levnou dětskou hračku pořízenou před desítkami let na vietnamské tržnici, což na druhou stranu asi přirozeně naznačuje, pro jakou věkovou klientelu je karta určena. Naštvaní majitelé/ky a skalní zastánci/kyně dříve populárních kazetových magneťáků nebo tape decků, chystáte se poslat výrobci nějaký vzkaz a podělit se s ním o váš názor na tuto designovou parodii?

Tagy zvuková karta Mirror gender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY