Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

D'Addario NYXL: stálice mezi kytarovými a basovými strunami

První sérii strun NYXL uvedla firma D'Addario do prodeje začátkem roku 2014 a od té doby už stačila tato stále se rozšiřující edice získat na jednom z hudebních veletrhů NAMM ocenění „Best In Show“, cenu MIPA pro nejlepší inovativní produkt a mnoho dalších kladných hodnocení. Z pohledu tradičního amerického výrobce hudebního příslušenství představuje kolekce NYXL společně s konvenčněji koncipovanou řadou XL páteřní nabídku strun, které v dané kategorii zajišťují newyorské značce jedno z čelních míst na celosvětovém trhu.

Kromě standardních typů NYXL 0838, 0942, 0946, 1046, 1052 nebo 1149 lze vybírat ze setů v tloušťkách 12-60, 12-54, 13-56, 12-52, 11-56, 11-52, 9.5-44 atd., nechybí trojice sad Balanced Tension 9-40, 10-46 a 11-50, připraveny jsou verze pro steel kytary nebo sedmi či osmistrunné elektrické kytary a v neposlední řadě i sady pro čtyř, pěti a šestistrunné basy s klasickou či prodlouženou menzurou, takže si vybere asi opravdu každý. Mimo to lze koupit také samostatné struny NYXL a sestavit si set dle vlastního vkusu a potřeb.

Struny NYXL mají podle informací výrobce výrazně vyšší stabilitu ladění než typy vyrobené ze standardních materiálů, jsou o 20 až 40 procent odolnější proti prasknutí, lepších výsledků s přesnější projekcí dosahují i při vytahování tónů a zvýšila se také rezistence proti korozi.

Šestihranné jádro z karbonové oceli „NY Steel“ a reformulovaná zinkoocelová slitina vinutí dodává kytarovým strunám masivní, jasný a průbojný zvuk s výraznými středy a posíleným frekvenčním pásmem v rozpětí 1 – 3,5 kHz. NYXL disponují širším dynamickým rozpětím, bohatými vyššími harmonickými a delším sustainem. Asi o 6 procent lepší magnetická propustnost a s tím spojená vyšší citlivost se pozitivně odrazí především při zkreslených zvucích.

Patentovaná receptura společnosti D'Addario oslovila celou řadu kytaristů a basistů, mezi které patří například Richard Fortus z Guns N' Roses, jazzoví velikáni Pat Metheny a John Scofield, Reeves Gabrels (David Bowie, Cure), Earl Slick, Kiko Louriero, Michael Landau, Bryan Beller, studiové eso Brent Mason nebo Alex Skolnick z thrashmetalových Testament.

Pokud sháníte kvalitní kytarové či basové struny, které něco vydrží, vyzkoušejte některou ze sad série NYXL od D'Addaria. Na českém trhu startují ceny na hranici zhruba 400 Kč, což je oproti jiným setům trochu vyšší částka, ale vzhledem ke zvukovým a mechanickým vlastnostem NYXL je cenovka adekvátní.

Tagy D'Addario D'Addario NYXL struny

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY