Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Út, 12.09.2017 - 09:00

D-GRIP: skvělá trsátka s českým patentem

Trsátek je na trhu nepřeberně. Ale těch vyráběných v našich končinách a navíc opatřených originálním patentem, těch věru mnoho nenajdete. Trsátka D-Grip navíc v té obrovské konkurenci více než dobře obstojí.

S trsátky českého výrobce Jana Janíčka jsem se poprvé setkal někdy koncem 90. let (tehdy ještě pod značkou Brain) a téměř okamžitě jsem si na nich vytvořil závislost. Od té mi nepomohlo ani jejich občas dosti nesnadné shánění a často jsem si musel opatřit dostatečnou zásobu přímo u samotného výrobce. Trsátka díky unikátnímu a patentovanému protiskluzovému povrchu Cat tongue matrix grip šla na dračku, kupodivu ale ne v zemi svého původu, nýbrž spíše za jejími hranicemi.

V našich končinách znalo trsátka Brain jen pár fajnšmekrů a zasvěcenců a na pultech obchodů jste je také často hledali marně. K tomu se před pár lety rozhořel soudní spor o značku Brain, neboť jistá zahraniční obchodní firma si začala prostě trsátka vyrábět sama a to bez svolení i znalosti výrobního know-how. Tudíž v dosti pochybné kvalitě. Odpovědí pana Janíčka byla registrace firmy Janicek PICKS s.r.o., nové označení trsátek D-GRIP a také jejich zcela nový design.

Trsátka jsou vyráběna ve variantách Standard, Balkan, Jazz A, Jazz B a Jazz C. Všechny typy trsátek disponují zmiňovanou patentovanou protiskluzovou úpravou, varianta Standard má tři zdrsněné plošky v různých směrech a varianta Balkan a Jazz disponuje čtyřmi takovými ploškami. Trsátka jsou k mání ve všech standardních tloušťkách, jsou vyrobena z prvotřídního nylonu a lze je v závislosti na typu koupit v balení po šesti či dvanácti kusech. Cenově se tyto packy pohybují od cca 140,- do 180,- Kč.

Pro účely testu jsem si vybral trsátka D-Grip Standard 1.00, D-Grip Balkan 0.80, D-Grip Jazz A 0.88, D-Grip Jazz B 1.00 a D-Grip Jazz C 1.40.

D-Grip Standard 1.00

S tímhle trsátkem hraju už řadu let, a tudíž jej mohu zhodnotit i z dlouhodobého hlediska. Trsátko díky Cat tongue skutečně perfektně "sedí" v ruce a ani při hře se silně zpocenýma rukama neztratíte nad trsátkem kontrolu. Kvalitní nylon použitý na výrobu zaručuje dlouhou životnost trsátek a to i v případě, že patříte mezi metalové strunobrusiče. Po dvouhodinovém koncertu se sice přirozeně projeví určité opotřebení trsátka, nicméně je takové, že nevylučuje jeho další použití, neboť trsátko se obrušuje poměrně rovnoměrně a netřepí se.

D-Grip Balkan 0.80

Velmi specifické trsátko, které je určeno spíše pro trochu jiné drnkcí nástroje, než je kytara (mandolíny, balalajky, dulcimery apod.) a jehož tvar umožňuje rychlé a přesné vybrnkávání. Nicméně ani jeho použití s kytarou se nevylučuje a rychlé bluegrassové hraní na akustické kytaře či bleskurychlé hady na kytaře elektrické zvládnete s tímhle trsátkem naprosto bez problémů. A například jazzman John Scofield má podobné tvary trsátek ve velké oblibě. Je jen potřeba si chvíli zvykat na onen přeci jen trochu netypický tvar.

D-Grip Jazz A 0.88, Jazz B 1.00, Jazz C 1.40

Rozlišení A, B a C za názvem Jazz značí velikost trsátka, přičemž velikost A je nejmenší. Každý si tedy může vybrat dle vlastní libovůle a pohodlnosti. Ostřejší špička pak umožňuje rychlou a technickou hru a opět díky povrchu Cat tongue neztratíte ani na okamžik kontakt s trsátkem a jeho kontrolu. I přesto, že osobně mám raději trsátka o něco tenčí, i s trsátkem Jazz C 1.40 se mi hrálo veskrze příjemně a pohodlně.

Všechna trsátka jsem během testu opravdu nešetřil a ve snaze zjistit, kolik toho vydrží, jsem jich několik rozdal i mezi mé muzikantské kolegy, kteří se věnují různým hudebním stylům, tedy odlišnému způsobu hry. Jejich reakce byly vesměs pozitivní, někteří již trsátka alespoň zběžně znali z dřívějška a rádi slyšeli, že trsátka jsou dnes již naštěstí bez problémů k sehnání.

Jako perličku na závěr lze určitě uvést postřeh jednoho mého kytarového kolegy. Přestože se věnuje death metalu a trsátka likviduje po kilech, po pár dnech se mi svěřil, že mu tentokrát dalo skutečně hodně "práce", než trsátko D-Grip (jednalo se o model Standard 1.60!!!) uvedl do prakticky nehratelného stavu.

Trsátka D-Grip tedy doporučuji minimálně vyzkoušet. Dobrý pocit ze hry totiž nedává jen samotný patent na protiskluzovou úpravu, ale do jisté míry i v dnešní době bohužel čím dál vzácnější nápis: Made In Czech Republic.

Tagy trsátka D-Grip
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY