Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Čtyři modely Martin ze sérií Authentic, Road a StreetMaster

Na letošním kalifornském hudebním veletrhu NAMM si odbyly premiéru nové přírůstky patřící do sérií Authentic, Road a StreetMaster z dílen amerického gigantu C. F. Martin. Do první jmenované kolekce přidala značka prémiové akustiky D-18 Authentic 1937 a D-28 Authentic 1937, edice StreetMaster byla rozšířena o rustikálně působící variantu 000-16 StreetMaster a kolekce Road nyní nabízí také model Road Series GPC-13E Burst.

Verze D-18 Authentic 1937 s menzurou 25.4 palců se vrací do třicátých let a nabízí mahagonovou konstrukci s přední ozvučnou deskou z výběrového smrku adirondack upravenou procesem VTS (Vintage Tone System), který dřevo vysuší a zpevní, což má za výsledek lepší rezonanci a detailnější podání tónu. Krk s profilem Authentic 1937 nese hmatník ebenový hmatník o radiusu 16 palců, osazený dvacítkou pražců, abalonovými značkami a kostěným ořechem širokým 44.5 mm.

Do hlavice potažené plátem madagaskarského palisandru jsou upevněny firemní niklované ladicí strojky s otevřenou mechanikou, struny kotví pomocí plastových kolíčků v kobylce Authentic Belly vybavené kompenzovaným kostěným sedlem s celkovou roztečí strun 57.2 mm. Oficiální cena: cca 6300 dolarů.

Inspiraci zlatou érou nepopírá ani model D-28 Authentic 1937, jenž se od typu D-18 liší především zadní deskou a luby z guatemalského palisandru, který nástroji dodává hřejivější zvukový témbr, a také bohatějšími intarziemi rosetty i hran těla. Pro stavbu topu byl opět vybrán adirondack s tepelnou modifikací VTS, ostatní parametry i použité materiály jsou obdobné jako u dreadnoughtu D-18. Oficiální cena: cca 7500 dolarů.

Kompaktnější provedení 000-16 StreetMaster disponuje tělem z východoindického palisandru kombinovaného se smrkem adirondack (VTS) na přední ozvučnici, korpus je zpevněn klasickým vyztužením X ze smrku sitka, mahagonový krk nabízí pohodlný profil MLO (Modified Low Oval) a palisandrový hmatník zdobí abalonové intarzie. Nástroj má rustikální povrchovou úpravu „distressed“ a ladění obstarávají strojky Golden Age Relic s krémovými rondely. Oficiální cena: cca 2000 dolarů.

Moderněji pojatý koncept představuje finančně dostupnější elektroakustický Martin Road Series GPC-13E Burst s tělem Grand Performance a výřezem cutaway. Základu korpusu z laminovaného exotického dřeva ziricote sekunduje top z masivního smrku sitka a mahagonový krk je připevněn prostřednictvím čepového spoje. Model disponuje snímacím systémem Fishman MX-T složeným z piezo snímače a aktivního předzesilovače, jehož ovladače jsou uschovány v ozvučném otvoru. Nechybí ani ladička, při jejíž aktivaci je automaticky odpojen výstup. Oficiální cena: cca 1500 dolarů. K nástrojům je dodáváno pevné pouzdro nebo luxusní gig bag.

Tagy C.F. Martin Martin Authentic Martin Road Martin StreetMaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY