Přejít k hlavnímu obsahu
Ondřej Novák - Út, 06.08.2019 - 09:00

Craig Blundell: bubenický inovátor na Festiwallu

Jeden z nejvyhledávanějších studiových hráčů současnosti, britský bubeník Craig Blundell, se chystá do Čech. Craig, hrající po boku takových jmen jako Steve Wilson nebo Steve Hackett, patří k velkým inovátorům a se svými bubenickými klinikami obrazil už řadu míst na světě. V září se objeví v pražských Modřanech, kde se ve dnech 6. až 8. září koná další ročník Festiwallu.

Po ukončení angažmá v progresivně rockové skupině Frost letos na jaře se Craig nyní může intenzivněji věnovat pilování vlastní show i bubenické kliniky, kterou má postavenou na vysvětlování různých technik hraní rytmů nebo breaků a podrobném představení značek i vybavení, které zrovna používá. Slyšet ho můžete také z různých znělek nebo hudebních podkresů v rádiu či televizi.


Bicí a činely Craiga Blundella

Craig je firemním hráčem značky Mapex, Paiste, Vater, Aquarian, Roland, SlapKlatz, Focusrite, Sennheiser a Porter and Davies a ve své branži patří k opravdovým inovátorům. Na tour vyrazil se sadou značky Mapex Versatus, což je podoznačení série Black Panther, která patří na vrchol firmy.

V květnu tohoto roku Craig představil svůj set na Revisited World Tour se Stevem Hackettem Genesis v jednom z videí na YouTube. Craigova sada čítá celkem 10 bubnů v rozměrech od 8-22 palců. Craig Má dva 22" basové bubny a jeden 18" spíše kotel, který používá jako gong. Ostatní jsou klasické tomy. Craigův desátý buben je pochopitelně snare. Konkrétně jde o Mapex Wraith, který taktéž pochází z rodiny Black Pantherů.


Celou sadu má osazenou blánami značky Aquarian a to typem Force Ten a Classic Clears. Sám říká, že Aquarian pro něj byla jasná a jednoduchá volba a stejně jako on jsou spokojení i jeho technici. V tomto případě musím jen souhlasit. Zvuk jeho bicích opravdu lahodí mému uchu!

Blundell je, jak jsem již zmiňoval, dále také reprezentantem činelů Paiste. V sadě kombinuje série 2002, 2002 Big Beats a 602 Modern Essentials a PSTX stack. V případě 2002 se jedná o agresivnější činely, kdežto 602 se řádí spíše mezi tišší činely s vřelým zvukem. Mimo to používá ještě mega bell, což je efektní činel s vysokým „cinkavým“ zvukem. Vše k sobě dokonale ladí a v závislosti na tom, co zrovna hraje a jaké činely používá.

Craig nicméně velmi často činely a vybavení mění, proto je vždy jisté, že přijede s něčím novým. To znamená, že každé jeho vystoupení je zvukově originální a jiné. A na Festiwallu tomu určitě nebude jinak. Experimentování s laděním blan a změnami činelů je zřejmé na první poslech.

Signaturované paličky Vater 7A, se kterými Craig dříve hrál, již nepoužívá. Byly to jeho první signaturované paličky, ale jejich tloušťka pro něj nebyla dostatečná, a tak údajně mnoho paliček zlámal. Proto se přes tloušťky 5B a 5A dostal až k modelu Vater 3A fat back, se kterými v současnosti hraje. Jde o paličky z amerického hikoru se silným krkem a kulatou dřevěnou hlavičkou.

Bubenický vrchol v Modřanech

Pokud něco na Festiwallu pro bubeníky opravdu stojí za vaši návštěvu, je to určitě Craigův workshop. Zvuk jeho dokonale naladěné sady, souznění činelů a technika hry spojená s prvotřídním úderem inspiruje bubeníka každého věku a hráčské úrovně. Jsem zvědav, s jakým záměr po zhlédnutí jeho koncertu a workshopu půjdu do zkušebny. Dost možná s cílem zkusit jeden z nových rytmů nebo přechodů. V září na viděnou!

Tagy Festiwall Craig Blundell
Na bubny hraji od 10 let. Jsem bubeník celým svým srdcem. Hraji v několika kapelách. Razím heslo: „Bubeníkem se nestaneš, tím se musíš narodit!“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY