Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 05.12.2015 - 00:01

Cože??? Funkční Stratocaster z papíru?

Parta nadšenců z kalifornské firmy Signal, věnující se výrobě snowboardů, se před pár lety rozhodla svým zákazníkům nabídnout také kuriózní modely vyrobené z kartónu. Po úspěchu první papírové edice se zakladatelé dohodli na spolupráci se společností Ernest Packaging, věnující se obalovým materiálům a společně navrhli i kartónové skateboardy a surfovací prkna. Po čase napadlo spoluzakladatele Signalu a hudebního fanouška Davea Leeho využít tento levný a lehce dostupný materiál k výrobě elektrické kytary a oslovil pracovníky Fender Custom Shopu, díky jejichž umu a zkušenostem vznikl kartónový prototyp s označením Fender Cardboard Stratocaster.

Prvním krokem Davea Leeho byla návštěva firmy Ernest Packaging, kde mu odborníci navrhli a vyrobili dostatečně silné desky dutinového kartónu, které potom odvezl do Fender Custom Shopu, kde na stavbu nástroje dohlížel zkušený kytarář Paul Waller.

Papírové bloky určené pro korpus a krk byly na CNC strojích opracovány stejným způsobem jako klasický model Stratu a poté napuštěny zpevňujícím lakem. Přidána byla samozřejmě kovová výztuha krku a ořechový zaslepující pruh (tzv. skunk stripe). Poté byl osazen pickguard se snímači a elektronikou, tremolo a ladicí strojky.

Po kompletaci přinesl Lee kytaru ladiči a testerovi dceřiného Jacksonu Seanu Silasovi, který po počáteční nedůvěře zahrál několik figur a nemohl věřit vlastním uším - nástroj byl plně funkční a navíc si stále udržoval typický zvuk Stratocasteru. Prototyp následně prošel také posuzovacími testy dalších zaměstnanců Custom Shopu včetně renomovaného kytaráře Dennise Galuszky a servismana Nicka Sacconeho a oba byli zvukem netradičního Fenderu příjemně překvapeni.

Po návratu do Los Angeles navštívil Lee svého kamaráda Chestera Benningtona, frontmana kapely Linkin Park, který ve studiu ukázal nástroj kytaristovi Bradu Delsonovi, jenž si Fendera okamžitě vyzkoušel a stejně jako členové týmu Custom Shop nad jeho zvukem a zpracováním spokojeně pokyvoval hlavou.

Člověk by ani netušil, jaký dopad na hudební průmysl by mohl mít sběr papíru a následná recyklace celulózy. V případě, že si podobně koncipovaný nástroj někdy v budoucnu pořídíte, tak doporučuji u cvičení nekouřit, při troše nepozornosti byste mohli zjistit, že nemáte na co hrát. O riziku u některých muzikantů oblíbeného odkládání zapálené cigarety mezi hlavu a struny nástroje asi není v tomto případě třeba polemizovat.

Tagy Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY