Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Compressor Mini: chytrá komprimace od Keeley Electronics

S kompaktním modelem Compressor Mini přichází podle slov efektového guru Roberta Keeleyho, šéfdesignera a majitele butikové značky Keeley Electronics, nová generace pedálových kompresorů. Model, založený na paralelních obvodech známých z kompresorů v tzv. Manhattan stylu, sice disponuje na první pohled poněkud minimalisticky pojatým ovládáním, ovšem v daném případě zdání trochu klame, protože elektronika analogové krabičky je vybavena několika automatickými režimy měnícími více parametrů současně.

Kompresor disponuje automatickou funkcí Blend poskytující optimální mix čistého a efektovaného signálu, takže tón si stále zachovává dostatečnou čistotu a detailnost projevu. Úpravou prošla také sekce ovlivňující parametr Release, jenž je nastaven s ohledem na uchování živého a expresivního zvuku při použití kytar se single coily i humbuckery.

Integrovaný korekční obvod navíc zajišťuje křišťálově čisté výšky i při vysokém nastavení komprese, což je známým neduhem celé řady kytarových kompresorů, u nichž se někteří výrobci snaží tento nedostatek s větším či menším úspěchem kompenzovat ovladačem tónové clony. Třešničkou na dortu představuje vestavěný předzesilovač, který je schopen z dalších pedálů nebo zesilovače dostat maximální potenciál.

Efekt je osazen potenciometry Level a Comp, přičemž druhý z nich poskytuje širší rozsah sustainu pro ještě jemnější kompresi a citlivější dynamickou odezvu, díky zmíněnému preampu nabízí efekt poměrně značkou hlasitostní rezervu a napájení modelu s průměrným proudovým odběrem 10 mA obstarává 9V adapter. Výrobce nezmiňuje, zda je nášlapný footswitch zapojen v bufferovaném nebo true bypass modu.

Novinka Keeley Compressor Mini je standardně vyráběna v povrchové úpravě Black Neon, která lehce evokuje designové prvky osmdesátých let, ale značka se rozhodla uvést do distribuce i limitované provedení Arctic White zahrnující sérii v počtu 1000 kusů. Cena obou verzí se na americkém trhu pohybuje pod hranicí 130 dolarů, což vzhledem ke kvalitě tohoto kompresoru není přehnaná částka.

Tagy Keeley Electronics Keeley Compressor Mini

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY