Přejít k hlavnímu obsahu
Kapela InFlus jako support Shonen Knife v Rock Café | Foto: Šimon Stejskal
Kapela InFlus jako support Shonen Knife v Rock Café | Foto: Šimon Stejskal
Jakub Ševčík - Po, 15.05.2023 - 15:00

Co je to sakra InFlus?

Jo, na název a co znamená se nás ptají často. InFlus vznikl nadšením dvou kamarádů v létě 2017, Vojty Pretoriuse a mě, a po zjištění, že bratránek Zdenda Kalous hraje na bicí, následovala okamžitá reakce slovy „Berem!“ Za šest let společné součinnosti stihlo vzniknout první album, událo se nespočet koncertů a složení se rozšířilo o dalšího člena Šimona Kalouska, který se stará o druhou kytaru. V neposlední řadě právě vyšlo druhé album s názvem Končiny.

První song z alba Končiny vznikl v létě v roce 2021. Jednoho krásnýho dne v lese se zrodila melodie, kterou začíná píseň Odpoledne pod Nebem 2 – což je vlastně divný, když je to 2, a zároveň první song. Ono totiž OPN1 (čti Odpoledne pod nebem 1) bylo sice složeno dřív, ale ne za účelem bytí na albu. Prostě jen vznikla. A jelikož byla na rozdíl od naší dosavadní tvorby česky, nechali jsme ji bejt (čti hráli na koncertech).

S časem se hudební chutě členů kapely změnily, vyvinuly a jinde zahynuly. A tak započala už ne tak grungová cesta k druhé desce.

Následně (již v plné sestavě) vznikla prapůvodní verze OPN3 a postupně i všechno ostatní. Poslední song Končinská vznikl dva dny před odjezdem do studia, takže v podstatě nikdy neměla demo. Proč to tedy nepojmenovat Končiny, když jsme to tím zakončili a písně se odehrávají ve stejnojmenné krajině?

Nahrávání ve studiu probíhalo dost rychle, ovšem nejistě. Zdendovy bicí jsme nahráli s kapelou za první den, kdy se začalo i s prvními „tejky“ na baskytaru. Tu donahrál Kuba druhý den za tři hodiny, a zbytek dne se dělala Vojtova kytara (pozn. náročné, ale pusťte si OPN4, vnímejte a neříkejte, že to za to nestálo).

Třetí den se stále pracovalo na Vojtových linkách, a až skoro k večeru jsme se dostali k Šimonovi, který měl tolik času na zkoušení, že to nahrál za pár hodin. A tak došla třídenní dieta skládající se z kofeinu, pizzy a piva ke zdárnému konci. Nechat to „nadivoko“ je sice hezký, ale nahrávání bez metronomu s sebou nese i jisté komplikace, a tak nám nezbylo nic jiného, než nahrát song Nádražní (u kterého jsme zjistili, že bez metronomu po stopách ho zkrátka nahrát nejde) u Vojty doma – společně se zpěvy a vokály. Ty jsme si klasicky dělali v rohu pokojíku zaskládaném matracemi a koberci, stejně jako perkuse k Nádražní.

Následovala kontrola, a pak ještě kontrola kontroly, menší úpravy v nově nahraných stopách, a všechny naše zvuky a hluky už letěly do laboratoře k Honzovi Skorunkovi na master. Buchta už se pekla, teď jen počkat.

Křest Končin v Klubu č.p. 4, Hradec Králové, křtil Jan Skorunka | Foto: Šimon Stejskal

Končiny spatřily světlo dne 26. února 2023, najdete je na všech streamovacích platformách. Fyzicky jsme je vydali na podomácku vyrobených kazetách.

A když se vrátíme k otázce „Co je to sakra InFlus?“ InFlus je živoucí organismus – zapomínání playlistů, někdy jejich naprostá absence, hodně pohybu, hraní bez kliku a neustálé propojení. Každý náš koncert je originální. Behind the scenes jde o projekt přátelství, lásky ke zvuku a myšlenky svobodné a nespoutané hudby.

Děláme, co nás baví, a snažíme se zavřít neviditelnou propast mezi lidmi a kapelou. InFlus je otevřená náruč, necháte se přijmout?

Jak k hudbě přistupujete a svou nahrávku jste připravovali vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita InFlus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jakub Ševčík
Baskytarista kapely InFlus. Najdete nás na Spotify, Facebooku, Instagramu i…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY