Přejít k hlavnímu obsahu
Za návratem k původnímu soundu zřejmě stojí i přítomnost bubeníka Martina Chamberse | Foto: Flickr
Za návratem k původnímu soundu zřejmě stojí i přítomnost bubeníka Martina Chamberse | Foto: Flickr
Petr Adamík -

Chrissie Hynde oživila ducha starých Pretenders

Poslední album Pretenders z roku 2016, pod producentskou taktovkou Dana Auerbacha (The Black Keys), posbíralo poměrně kladné recenze od kritiků, u fanoušků kapely ale panovaly smíšené pocity. Ne že by nahrávka byla špatná, nicméně dřívější tvorbu Pretenders moc nepřipomínala. S loňskou jazzovou sólovkou Chrissie Hynde to navíc vypadalo, že na svou dravější minulost už zapomněla. 

Všechno je jinak a novinka Hate For Sale oživuje ducha prvních alb této anglo-americké rock/punk/new wave legendy, natočených nějakých čtyřicet let dozadu. Už jen to, že titulní skladba byla dle slov Chrissie Hynde ovlivněna britskými punkery The Damned, mluví za vše. Naoko špatný začátek, ostré riffy, drzý zpěv, harmonika ála NY Dolls, takhle jsme Pretenders neslyšeli sakra dlouho. The Buzz je přesně ten typ písně, ve které se cítí Chrissie jako doma. Její pomalejší, houpavé tempo  připomene kapelní klasiku Kid z debutové desky. 

Rocková Turf Accountant Daddy v sobě skrývá nenápadný pozdrav kolegyni a kolegům z Blondie v podobě klávesové pasáže evokující slavný hit Atomic. Za návratem k původnímu, ostřejšímu soundu pravděpodobně stojí i přítomnost bubeníka Martina Chamberse, jenž se ke kapele po letech znovu přidal. 

Pretenders byli vždy žánrově rozmanití a tak i na Hate For Sale koketují s reggae (Lightning Man) nebo soulem (You Can´t Hurt a Fool), převládá však rocková stránka. Vše plyne naprosto přirozeně, skladby mají okolo tří minut, žádné zdržování, žádné roztahané a nudné pasáže, jen starý poctivý rock´n´roll. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Chrissie Hynde oslaví za rok sedmdesátku, její hlas má i přesto stále sílu. V pomalejších písních naplno využívá svého pěveckého potenciálu, ale když chce, umí být i punkově sprostá. Producent Stephen Street už s kapelou v minulosti spolupracoval a to zřejmě k dobrému výsledku rovněž dopomohlo. Krátká, nekomplikovaná a jasná deska, u níž není problém si ji poslechnout na jeden zátah. V podstatě ideální pro dnešní hektickou dobu, kdy se zdá, že nemáme na nic čas. 

Pretenders - Hate For Sale

Pretenders  Hate For Sale

BMG, 30:29

70 %

 

Tagy Recenze alb Pretenders Chrissie Hynde

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY