Přejít k hlavnímu obsahu
Bratři, Ondřej a Jiří Veselí
Bratři, Ondřej a Jiří Veselí
Bratři - Út, 30.05.2017 - 08:00

Chemie bratrství

S bráchou Jirkou se snažíme ke všem věcem, co děláme, přistupovat maximálně profesionálně. Oba jsme „vyučený“ bubeníci, hrající s různými kapelami různých žánrů. Zastáváme názor, že každý z nás by měl na sobě neustále pracovat a hlavně, aby nás to bavilo.

Nápad, založit si vlastní projekt, vzniknul v době, kdy jsme s Jirkou oba hráli v elektropopové kapele Cartonnage. Tam jsme se s bráchou dali poprvé „dohromady“, když jsme tvořili rytmickou část kapely. Tady jsme se taky poprvé seznámili s elektronikou, se syntezátory a s různými bicími moduly. Nadchly nás nové tvůrčí možnosti i samotná spolupráce. Po čase, kdy kapela přestala hrát, jsme začli experimentovat s elektronickými bicími, triggery a pady (např. Roland SPD-X a SPD-SX). Taky jsme si pořídili náš první synťák, Roland Juno 106. Tím to vlastně všechno začalo. Rozhodli jsme se, že uděláme vlastní projekt, ostatně nikdo jiný k tomu už nebyl potřeba. Z toho vznikl i náš název, jednoduše Bratři, protože nám tak říkají všichni.

S čím pracujeme

Během poměrně krátké doby se naše zkušebna rozrostla kromě tří bicích souprav na další synťáky jako např. Dave Smith Mopho, Nord Lead 2X, atd. Hlavním softwarem je pro nás Ableton a k němu řada kontrolerů (např. Akai APC 40, NI Maschine atd), které používáme při live hraní. Používáme klasické bicí s elektronickými pady. Základ tvoří Roland SPD-SX a elektronický kopák TD-9. Jako rytmičák nás nejvíc baví starší model Ludwig Acrolite. Hodně dlouho jsme hledali dobrý zvuk činelů. Nakonec nám nejlíp sedí hajtka Zildjian K Light 15“ a ride Zildjian Kerope 22“.

Pohled na naši tvorbu

Jako bratři jsme v hodně ohledech stejní, jsme dvojčata. To se týká i naší tvorby, dost často se v názorech shodneme. Zároveň jsme sobě navzájem těmi největšími kritiky. Každý z nás přináší něco jiného, občas to jsem já, občas Jirka. Jeden třeba vytvoří basovou linku a pak společně jamujem, vytvoříme beat a nějaké harmonické prvky.

Vize

V květnu 2017 jsme vydali naše debutové EP Monster. Díky Tomáši Havlenovi, který se postaral o mix, se nám podařilo dostat se na zvukovou úroveň, co nás baví. Nahrávalo ve studiu Resound v Liberci, kde jsme točili bicí. Na EP je dost dobře slyšet, že jsme pracovali jak s akustickými bicími, tak i s elektronickými samply. Výsledek si můžete poslechnout sami.

Největším hnacím motorem je pro nás oba chuť hrát koncerty a lidi, které naše hudba baví. Chceme na sobě dál pracovat, hrát a když se při té příležitosti podíváme i za hranice, vůbec se nebudeme zlobit.

Tagy komunita Bratři

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Bratři. Ondřej a Jiří.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY