Přejít k hlavnímu obsahu
Helena Kalambová -

Cestou od opery k songwritingu a (s)novému EP

Zhruba někde mezi studem, odhodláním, předsudky a vnitřním neutuchajícím voláním tvořit... Nějak tak by se dal popsat bod zlomu v úplných začátcích mého artsong (s)nového sólového projektu. Od té doby uplynuly více jak tři roky a kolem projektu se udála spousta věcí. Jedna z těch hlavních byla vypuštění vlaštovky v podobě oficiální debutové písně Slova, která vznikla ve spolupráci s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou. Ledy prolomeny, výstup z komfortní zóny klasické hudby směrem do jiných vod překonán. Další z důležitých kroků mě a mou kapelu čeká letos na podzim. Chystáme se na natočení prvního koncepčního EP, za kterým bude producentsky stát rovněž Beata Hlavenková, ale nově právě i celá kapela.

Dovoleno je všechno

Můj expediční výlet z domovské stanice, kterou je opera, do světa songwritingu se mi tímto stal osudným. Za hranicemi klasické hudby objevuji své vlastní hudební světy, které mě často nenechávají spát. Otevírá se poznání nejen toho, co jsem schopna sama vytvořit, ale především směrem sama k sobě, ale také k publiku. Co mohu nabídnout? Z čeho všeho mohu čerpat? Které komnaty mohu otevřít? Dovoleno je všechno... tak do toho jdu!

V začátcích sólového projektu jsem vystupovala pouze s klavírem. Během tohoto procesu jsem začala pracovat s hudebním programem Logic, který mi díky práci na demo nahrávkách pomohl a stále pomáhá k tomu, abych skladby více dotvářela a hledala jejich sound design.

Od sólového projektu přes trio až po kapelu

Časem si písně říkaly o větší nástrojové obsazení. Naprosto intimní skladby začaly dýchat odstíny barev v rámci tria (klavír, basklarinet/klarinet, zpěv), kterému v tu dobu dominoval hlavě zvuk basklarinetu a klarinetu. V rámci tria se odehrálo několik koncertů, ale následně se nakonec obsazení přehouplo a rozrostlo v bohatě instrumentální zvuk kompletní kapely. Chvilku se hledala chemie mezi muzikanty, ale potom se parta ustálila. Nyní ji můžete slyšet v podobě těchto skvělých muzikantů, kteří pomáhají dotvářet ráz písní: Jan Kubín (klavír, saxofon), Jakub Eben (bicí), Lukáš Velemínský (klavír, kytara) a Jan Neruda (basová kytara).

Více nástrojů, větší práce na aranžích. Ty v kapele řešíme individuálně. Ráda nechávám na muzikantech, aby přinesli své nápady, které to okoření. Když v nějakém konkrétním případě potřebuji, aby aranž byla přesná (často se to děje v saxofonu, pianu, trochu v kytaře), dostávají ji kluci většinu skrze demo nahrávku, nebo si řekneme přímo na zkoušce. Čím se to ale teď snažím zpřesnit a lépe zpřehlednit, jsou lead sheets.

Písně, které na EP chystáme, jsou většinou impresně laděné. Často hovoří o vnitřní svobodě a přijímání situací v kontextu různých životních etap. Je v nich přítomna hluboká melancholie, ale zároveň naivní snění. Ale i tato snovost má opět vést k vnitřní katarzi a přijímání jak sebe, tak světa kolem nás. Doufám, že tato snová katarze na lidi dýchne a dotkne se jich tak, jak se při tvoření dotýkala mě.

Kde mě můžete společně s kapelou v nejbližší době slyšet a vidět? Biograf Betlémský – pod širým nebem 31. 8. od 20:00 v Praze.

Tagy komunita Beata Hlavenková Helena Kalambová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Helena Kalambová
Songwriterka a zpěvačka působící na poli autorské hudební tvorby protnuté fúzí několika směrů (clasicc, ethno, pop, folk music). Její projekt je podpořen bohatým instrumentálním zvukem kapely. Tuto oblast protíná s kariérou operní zpěvačky. V klasické hudbě se zaměřuje předevš…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY