Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 22.06.2020 - 12:00

Cena Cobainovy akustiky zlomila aukční rekord

Když se loni za 3.8 milionů dolarů prodal Black Strat Davida Gilmoura, vypadalo to, že světový rekord náležející této kytaře zůstane dlouho nepřekonán. Legendární Stratocaster ale zůstal na pomyslném trůnu pouze do minulé soboty, kdy se akustika Martin D-18E 1959, kterou Kurt Cobain v roce 1993 použil na koncertu Nirvany MTV Unplugged, vydražila za astronomickou částku 6.01 milionů dolarů.

Vítězem aukčního klání v hollywoodské síni Julien's Auctions se stal Peter Freedman (viz poslední foto pod článkem), vlastník australské značky Rode Microphones. Nástroj s vyvolávací cenou 1 milion dolarů by měl podle nového majitele cestovat po galeriích a výstavách, přičemž výtěžek z těchto akcí bude věnován charitativnímu uměleckému fondu. Kytaru doplňuje originální pevné pouzdro, neúplný náhradní set strun Martin, trojice trsátek a malá semišová taška zdobená miniaturní stříbrnou lžičkou, vidličkou a nožem.

Cobainův Martin z roku 1959 je v pořadí sedmý z pouhých 302 vyrobených modelů D-18E a pro newyorské vystoupení MTV Unplugged (18. listopadu 1993) prošel modifikací – dvojice původních snímačů DeArmond Dynasonic, navázaných na trojici potenciometrů a třípolohový switch, byla odpojena ze signálové cesty a do ozvučného otvoru přibyl single coil Bartolini upevněný pomocí plexisklových segmentů. Zmíněný Martin demonstrují videa k live verzím skladeb The Man Who Sold The World, Where Did You Sleep Last Night a All Apologies.

Tagy Kurt Cobain Nirvana C.F. Martin Martin D-18E 1959

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY