Přejít k hlavnímu obsahu
Karlos - Pá, 07.02.2014 - 00:01

Celolampová malá kytarová komba: splněný sen za pár kaček

Prostě hrají skvěle. A to za pár korun. Příliš se nehodí na pódium nebo do zkušebny, což je jejich jediná nevýhoda. Stejně všichni tvoříme u compu v pokoji, kde 100W výkonu skutečně nevyužijeme. Naopak, tyhle aparátky můžeme pěkně vyhulit, dostat z nich všechnu tu dynamiku, nespadne barák a vejdou se do tramvaje. Jak říká Lemmy: "Nemůžeme přece mít všechno, kde bychom byli?"

Pochopitelně, že jiný zvuk chce jazzman než kytarista hrající thrash metal. Dobré je, že v nabídce na dnešním trhu si vyberou oba. Vytoužený zvuk stejně nakonec nejvíc ovlivní prvotní impuls, a ten jde z rukou. Kytara a zesilovač pak ten tón můžou skvěle vytunit. Digitální efekty stojí skutečně až v druhé řadě, nic proti nim, ale je to zase další možnost, jak zvuk posunout dál. Nebo analogy? Jak kdo chce! Každopádně dnes se budeme zabývat tradičním základním postupem, a to v léty prověřeném pořadí: nejdřív dobrý boty, kytaru, hodnou holku... a pak kabel, zesilovač a reprák.

Nebudu popisovat zvuk, můj dojem bude subjektivní, a vůbec, zahrajte si na ty kombíčka sami. Ceny aparátů jsou lidové v rozmezí 5 až 8. tis. kaček. Moje hvězdičky jsou za dojem vzhledem k ceně. No a také se mi líbí, když naši synové a dcery prostě dneska přijdou do obchodu a za relativně málo peněz můžou mít skvělé vybavení už v době, kdy začínají. Tak šťastnou volbu!

LANEY CUB10

Aparáty se série Cub jsou malá celolampová komba, případně zesilovač. Je jim společný nejen vintage design, ale hlavně vintage zvuk, který Vás vrátí do dob začátků lampových aparátů. Tato série rozhodně potvrzuje známá rčení, že co je malé, to je hezké, a že v jednoduchosti je síla. Tento model je vybaven předzesilovačem s elektronkami ECC83 a koncovým zesilovačem s dvěma lampami 6V6GT. Díky tomu je schopný dodat výkon až 10 Wattů, které dokáží být hezky hlasité. O reprodukci se pak stará 10 palcový reproduktor Celestion. Celkově jde o aparát velmi jednoduchý – na jeho ovládacím panelu naleznete pouze Lo a Hi vstupy, ovladač Tone a potenciometr Volume. Více k získání kvalitního zvuku opravdu není třeba. Laney Cub jsou opravdu kvalitní aparáty, které vám za dostupnou cenu nabídnou ten pravý lampový tón, který tranzistory, hybridy či simulace nikdy nemůžou napodobit.

Technické údaje: 1 kanál, 10W, 10” Celestion, 2x ECC83, 2x 6V6GT, Volume, Tone, Hi a Lo
vstupy, 365 x 355 x 221 mm, 8,25 kg

plus: dvojice lamp – vyšší výkon – univerzálnější využití, minimalistická architektura, jednoduchost ovládání
dojem: * * *


IBANEZ TSA 5

Aparáty řady TSA jsou určeny všem kytaristům, kteří mají rádi poctivý lampový tón. Kombo TSA5 disponuje výkonem 5W. O zesílení signálu se samozřejmě starají výhradně elektronky, v preampu naleznete jednu 12AX7, v koncovém zesilovači lampu typu 6V6.

Ovládací panel tohoto aparátu lze rozdělit do dvou částí. Ta první se týká aparátu jako takového – naleznete zde spínače On/Off a Standby, ovladač hlasitosti a potenciometry Bass a Treble. Vedle nich jsou dva spínače, jejichž funkci může nahradit footswitch – nejprve jde o 6 dB boost, a pak o spínač zabudovaného okruhu, kterého znáte z efektu TubeScreamer. V rámci tohoto aparátu tedy rovnou získáte i zabudovaný overdrive pedál. U tohoto obvodu můžete nastavovat stejné parametry jako u klasických TS – jsou zde tedy ovladače Overdrive, Level a Tone. Kombo je osazeno jedním reproduktorem 10" Celestion® Tube10.

Ibanez TSA 5 potěší všechny příznivce vintage tónu se vším všudy, co patří k lampovým zesilovačům. Jak ho jednou uslyšíte, už nebudete chtít jiný…

Technické údaje: 5W, 1x 12AX7, 1x 6V6, Volume, Bass, Treble, TubeScreamer, Overdrive, Level, Tone, 10" Celestion® Tube10, vstup na footswitch (spínání TS, Boost)

plus: zdvih +6dB boost, tube screamer
dojem: * * *


RANDALL DIAVLO RD5C

Modelová řada Diavlo nabízí celolampové kytarové hi-gain aparáty, které ocení zejména kytaristé preferující agresivní, ostrý a mohutný zvuk. Ve vodách tvrdých hudebních stylů je Diavlo jako doma, ale neztratí se ani rocku či blues rocku. Konkrétně tento aparát se sestává z předzesilovače vybaveného elektronkou 12AX7, který nabízí jeden kanál, a z 5wattového koncového zesilovače osazeného lampou typu 6V6. Svůj výkon dodává do 10palcového reproduktoru Randall.

Přední panel obsahuje všechny podstatné ovládací prvky. V případě tohoto aparátu jde jen o potenciometry Volume, Gain a Tone upravující hlasitost, míru zkreslení a ekvalizaci tónu. Doplněny jsou 3polohovým přepínačem Tone Stack Shift pracujícím zejména ve středových frekvencích. Na zadní straně aparátu se nachází XLR výstup simulací reproduktoru, výstup pro externí reproduktor a vstup a výstup efektové smyčky. Součástí aparátu je "dummy load", tudíž je možné ho provozovat v tichém režimu například při nahrávání.

Randall RD5 Diavlo je velmi kvalitní lampový zesilovač, který bude tou pravou volbu pro většinu kytaristů vyžadující kvalitní lampový zvuk v malém provedení. Tenhle ďáblík se postará o to, aby vás bylo slyšet široko daleko…

Technické údaje: 1 kanál, 5W, 10”, Randall RS-10-30-8, 12AX7, 6V6, Volume, Gain, Tone, Tone-Shift přepínač, efektová smyčka, XLR DI-Out s emulací reproduktoru, výstup pro externí reprobox

plus: "dummy load" režim, výstupy
dojem: * * * *


BLACKSTAR HT-1R
HT-1 jsou celolampové kytarové aparáty perfektní jak do studia, tak na domácí cvičení. Vychází z velmi oblíbeného a oceňovaného HT-5, jehož přednosti transformují do formátu komba či zesilovače o výkonu 1 Wattu. Konkrétně HT-1 je kytarové kombo, které je osazené jedním 8 palcovým reproduktorem. V jeho předzesilovači naleznete elektronku typu ECC83, v koncovém zesilovači je speciálně zapojená lampa ECC82, díky které má výkon onen již zmíněný 1 Watt, přičemž ale jeho zvukové vlastnosti jsou stejné jako u 100W aparátů. Samozřejmostí je, že poskytuje dva kanály. Ovládací panel HT je umístěn na horní straně. Je řešen velmi minimalisticky, ostatně stejně jako celý aparát s velmi jednoduchým, ale o to
působivějším designem.

Vedle vstupu pro kytaru zde naleznete ovladač míry zkreslení Gain a Volume potenciometr pro nastavení hlasitosti. Mezi nimi je umístěn přepínač kanálů. Pro nastavení parametrů tónu je zde ovladač EQ, kterým se ovládá unikátní funkce ISF – Infinite Shape Feature. Díky ní lze z aparátu získat jak americký, tak i britský charakter tónu.

Oproti základní verzi HT má model HT-R zabudovaný reverb. Posledními prvky na HT jsou konektory, které slouží jako mp3 / line input a sluchátkový či linkový výstup s emulací reproduktoru. Díky tomu lze s HT cvičit i zcela tiše nebo nahrávat. Na zadní straně pak ještě naleznete konektor pro připojení externího reproboxu. Blackstar HT-1R je velmi šikovný aparát, který navzdory své malé velikosti a jednoduchosti dokáže nabídnou velmi všestranný a působivý zvuk. Těžko hledat lepší aparát na domácí hraní…

Technické údaje: 1x ECC83, 1x ECC82, 2 kanály, 1 W, repro 8“, Gain, Volume, EQ, Reverb,
sluchátkový / linkový výstup se simulací reproduktoru, mp3 / line input, konektor pro připojení externího reproboxu,308 x 305 x 172 mm, 6 kg

plus: super sound
mínus: 8“ reproduktor
dojem: * * * * *

AMPEG GVT5-110

Řadou GVT se velmi dobře známý výrobce Ampeg navrací do sféry celolampových kytarových zesilovačů a komb, jichž v historii již několik vytvořil – a vždy byly velmi úspěšnými. Výjimkou není ani GVT, které se zvukově odkazují na své předchůdce, ale zároveň nabízí modernější kabát. Díky použitým komponentům nabízí typický "americký" tón, široké možnosti práce se zvukem a samozřejmě maximální spolehlivost.

GVT splní požadavky i těch nejnáročnějších kytaristů. Toto je nejmenší člen rodiny GVT, jde o 5wattové kombo, jehož výkon lze snížit na 2,5 Wattu, který je osazen 10palcovým reproduktorem Celestion. V jeho předzesilovači naleznete jednu elektronku 12AX7, v koncovém zesilovači je osazena lampa 6V6GT. Celkově je tento model pojat velmi minimalisticky. Nabízí pouze ovladače hlasitosti, výšek a basů, které na předním panelu doplňuje jen spínač a přepínač výkonu. Nenechte se ale mást, tento aparát nabízí opravdu velký zvuk, který zní skvěle kdekoli mezi perfektně čistým tónem a hezky špinavým zkreslením.

Ampeg GVT je aparát, který si na nic nehraje – to co umí, ale umí perfektně. Zahrajte si na něj a jistě propadnete jeho kouzlu.

Technické údaje: 1 kanál, 5 / 2,5W, 10“ Celestion, 1x 12AX7, 1x 6V6GT, Volume, Bass, Treble,
406 x 394 x 156 mm, 12,9 kg

plus: super sound, přepínání výkonu
dojem: * * * * *

VOX MODERN CLASSIC AC4TV

Modelová řada Vox Modern Classic je nejnovějším přírůstkem do rodiny Vox. Nabízí aparáty, jejichž základem je celolampový zesilovač, jde však o zařízení, která jsou cenově velmi dostupná. Dalším cílem při tvorbě těchto aparatur byla mobilita – Vox Modern Classic jsou poměrně malé, avšak nenechte se zmást – dostanete z nich překvapivě velký a dospělý zvuk, který potěší každého fajnšmekra.

Na první pohled Vox AC4TV připomíná aparáty z rodiny Heritage – ještě aby ne, když designově jde o reissue aparátu AC4 z roku 1961. Jde o kombo, jehož celolampový zesilovač zapojený v A třídě dodává výkon 4 wattů, přičemž výkon lze pomocí přepínače změnit na 1 nebo 0,25 W. Toto dělá z AC4 ideálního společníka na domácí cvičení, protože nyní lze i za velmi nízké hlasitosti získat plnohodnotný lampový tón. V zesilovači je použita výkonová lampa typu EL84 a preampová elektronka 12AX7.

O přetavení výkonu ve zvuk se stará 10 palcový reproduktor Celestion VX10. Z hlediska ovládání je tento aparát pojat velmi minimalisticky, jeho typický "Vox" zvuk lze měnit pouze potenciometrem hlasitosti a tónové clony, což je ale zcela dostatečné pro modelování tohoto "british" zvuku.

Pro větší variabilitu je kombo vybaveno 16 Ohmovým výstupem pro externí reprobox (například Vox V412BN), jehož připojení umožní používat tohoto prcka nejen doma, ale například i ve zkušebně. Pokud hledáte klasický celolampový tón v kompaktním a cenově dostupném balení, je Vox AC4TV jasnou volbou – zde opravdu není na co čekat…

Technické údaje: 1 kanál, 4W, přepínatelně 1W či 0,25W, 12AX7, EL84 (aparát pracuje v A třídě), 10‘ Celestion VX10, Volume, Tone, výstup na externí reprobox: 16 Ohm, 35 x 21.49 x 37.49 cm, 9 kg

plus: super sound, přepínání výkonu
dojem: * * * * *


Na všechny tyhle komba se dají v pohodě pořídit super znějící kytarové stopy, cvičení bude radostí, zvuk inspirací... zkrátka původní dřevní lampový zvuk, nebo solidní základ zvuku. Které z této šestky vás zaujalo nejvíc?

VOX MODERN CLASSIC AC4TV AMPEG GVT5-110 BLACKSTAR HT-1R RANDALL DIAVLO RD5C IBANEZ TSA 5 LANEY CUB 10
Tagy VOX MODERN CLASSIC AC4TV AMPEG GVT5-110 BLACKSTAR HT-1R RANDALL DIAVLO RD5C IBANEZ TSA 5 LANEY CUB 10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY