Přejít k hlavnímu obsahu
Mezi horami znovu začalo svítat | Foto: Michaela Hermína
Mezi horami znovu začalo svítat | Foto: Michaela Hermína
Martin Hošna - St, 24.06.2020 - 13:00

Čechomor kompletním Nadechnutím překročil hranice vlastní interpretace

Před dvěma lety vydali omlazení Čechomor zásadní album ve své kariéře. Nadechnutí se stalo po Proměnách dalším milníkem, který nakopnul kapelu ještě k větší improvizaci než doposud. Nyní vychází čtyřalbum Nadechnutí komplet, kde je projekt doplněný o akustickou verzi písniček bez dechovky a nabízí příjemný folkový poslech v uhrančivém „čechomorovském“ duchu.

Box čtyř CD obsahuje původní Nadechnutí, pak již vydané Nadechnutí jinak a Nadechnutí živě, na závěr ještě Nadechnutí akusticky, které Čechomor natočil během karantény. Skladby jsou osekány do unplugged podoby a doplňují již tak známý fakt, že naši komerčně nejúspěšnější folkloristé neznají hranice vlastní interpretace.

Lídr František Černý se nikdy netajil tím, že dechovka mu byla vždycky proti srsti. Přesto se s věrným parťákem Karlem Holasem pustili v roce 2018 do dobrodružství a s nemalou odvahou zaranžovali lidovky s Kumpánovými muzikanty. Crossover padl na úrodnou půdu a vznikla deska, která byla svižně dechovková, bigbítová, sem tam swingová, hlavně ale s příznaky arénové pompéznosti, na čemž se podepsala i omlazená sestava v čele se zpěvačkou Martinou Partlovou.

Divoký charakter písníček Mamko, nedávej mě, Hříšná stodola nebo Padly vody funguje skvěle naživo, v remixované podobě s řadou hostů, nakonec i v okleštěném akustickém provedení již bez Kumpánů. Čechomor jako by se vrátil na svůj počátek, přesto si uchoval svou typickou stylovou pestrost. Texty o lásce, smrti i chtíči fungují výborně i ve folkovém provedení. Atmosféra písniček je najednou více hmatatelná, harmonicky čistá, moravsky příjemná, přitom jim neubylo na temperamentu ani přímočarosti.

Co oceníte na akustickém bonusovém CD jako muzikanti?

Autenticita šla Čechomoru vždycky na jedničku. Proto skladby, které nejsou vypilované do producentské dokonalosti, mají stejně velkou sílu jako originály. Dominují mužské vokály, Holasovy housle pějí pomoravsku svoje glissanda, a i ty Bošilecký zvony znějí najednou jinak, jako by Mezi horami znovu začalo svítat. Tečkou a milým bonusem na závěr jsou i demáče pěti skladeb.

cover čechomor

Čechomor – Nadechnutí komplet

Warner Music, 3 h 17 min.

85 %

Tagy Recenze alb Čechomor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY