Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: blackstaramps.com
Zdroj: blackstaramps.com
Jan Hamerský - Út, 21.05.2019 - 09:00

Blackstar Studio 10 KT88: zelený skřet

Blackstar že je zavedený hlavně na hi-gain monolity s plochým zvukem? Chyba lávky! Zeleného skřeta, kompaktní desítku s lampou KT88, není radno podceňovat. Je opravdu hodně vypečená.

Gain, Overdrive, Hlas Anglie / Ameriky, Reverb, Volume, Stand by a Power. Ironicky řečeno, Blackstar vývoj této limitky bral opravdu hodně zodpovědně. Víc ovládacích prvků toto kombo nemá a ani nepotřebuje. Knoflík ISF totiž vydá za tři: výšky, středy, basy. Pak už jen stačí vzpomenout, který zvuk, jestli britský nebo americký, má výraznější středy a který zase basy. Přitom stále máte k dobru dva efekty: vodu reverbu a oheň overdrivu.

Nakolik bude výsledný zvuk „americký“, samozřejmě ovlivňuje koncová lampa, která dala celému aparátu jméno. KT88 byla představena už roku 1956. Zásluhou vysokého výkonu, spolehlivosti, ale nízkého zkreslení se však tehdy víc uplatnila v hi-fi soustavách. Současná doba, jakoby stále víc vymknutá z kloubu, se však čím dál častěji vrací ke starým jistotách a tedy i této elektronce. Krom toho, od zkreslování je tu klasika všech klasik, ECC83 v předzesilovači.

Výsledkem je velmi tvrdý, ostrý a průbojný zvuk s vintage nádechem. Zrovna od Blackstaru, kterého mám zažitého jako výrobce hi-gain aparátů hromadného ničení, jimž s výjimkou první ostatní charakteristiky citelně chybí, bych tohle opravdu nečekal. Však jsem si ho taky soukromě překřtil na Green Goblina. Mimochodem, i ten jednoduchý zelený potah z koženky s prvky umělého zlacení má něco do sebe.

Ještě k basům – třebaže jde o kompaktní desetiwattový aparát vážící něco málo přes patnáct kilo, reproduktor je poctivý dvanáctipalcový Celestion, takže basuje opravdu příkladně. Totéž bych od konkurence, ještě o pět wattů silnějších variant Laney LC15 čekal marně. Jejím reprákům totiž v průměru dva palce citelně chybí. Standardní je také zbytek výstroje jako výstupy pro sluchátka a externí reprobox, efektová smyčka nebo vstup pro footswitch. Ovšem pozor – nožní přepínač mezi overdrivem a reverbem už je za příplatek. Vedle všeho, co z tohohle pekelného zmetka lze vyrazit, je to však nepodstatná drobnost.

Tagy blackstar Blackstar Studio 10 KT88 Laney
Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY