Přejít k hlavnímu obsahu
Áčko v Tasově. | Foto: Jan Kuča
Áčko v Tasově. | Foto: Jan Kuča
redakce -

BESEDA nadžánrově: post-hudba, Vojtik, Tomáš Palucha i Ničiteľ

Do čtvrté dekády existence po letošních oslavách jubilea vstupuje Festival BESEDA. V prvním kole bookingu se pořadatelé zaměřili na jména, která aktuálně rezonují na české a slovenské nezávislé hudební scéně. V ohlášené sestavě nechybí domácí Island Mint, Anki, Tomáš Palucha, post-hudba, dné, Ametyst a Oswaldovi, ze Slovenska přijedou Vojtik, Kodiki, Ničiteľ, Supaspicybois a FVLCRVM. Jednatřicátý ročník festivalu se uskuteční 2. a 3. srpna 2024 tradičně v Tasově u Veselí nad Moravou.

Dvojice post-hudba, patrně nejvýraznější zástupce z ohlášených českých jmen, na albu My všichni tady a teď mluví o snaze vyrovnat se s obrazem světa, který už nikdy nebude jako dřív. Ondřej Holý alias dné se pohybuje v oblasti křehké, introvertní a stále vlídnější ambientní elektroniky. Nahrávka Basic Living je protikladem k umění, které se zabývá koncem světa, klimatem nebo současnými společenskými problémy. Rauš je nezbytně krátký a pomíjivý okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Stejně se jmenuje i jedna z událostí letošního roku – novinka kapely Tomáš Palucha, na níž se hudebníci vrátili k principu jednoduchého rokenrolu.

Osvěžením letošního programu bude kapela Ametyst kolem populárního producenta Ventolina. Debut Soft Freezy Dolce je plný obydleného techna, diska a poťouchlých kytarových riffů. Česko-vietnamský rapper Anki, který bodoval v cenách Vinyla, prostřednictvím svých písní hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Vítězové letošní soutěže Czeching Radia Wave Island Mint hrají mix sunshine popu, garage rocku a devadesátkového shoegaze. Oswaldovi míchají vlivy psychedelického rocku, spaghetti western soundtracků, ale i zneklidňujících hlukových pasáží.

„Z každého žánru se snažíme vytáhnout to zajímavé, co právě hudební scéna nabízí. Jména, která přichází s něčím novým, zachycují stav současného světa, je za nimi silný příběh, korzují s nadhledem mezi žánry a ovlivňují tím směřování celé domácí scény,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

V areálu Besedy. Foto: Jan kuča

Výrazné zástupce bude mít v Tasově i slovenská scéna. Fenoménem je Vojtech Klinec alias Vojtik, který mezi svými lovesongy tematizuje coming out, hluboké emoce a společenskou kritiku. Kodiki představuje pestrou škálu hudebních stylů, od futuristického ambientu po jungle, nightcore, hyperpop nebo trance. Štiplavý živel vytvořený extrémními životními podmínkami košických středoškolských intrů, to jsou Supaspicybois. Skupina Ničiteľ svou tvorbu charakterizuje jako dark bass'n'drum core. Jejich skladby evokují obrazy temnoty, bezmoci a beznaděje. Blíže představit nepotřebuje producent Pišta Kralovič alias FVLCRVM, který přirozeně osciluje mezi IDM, hyperpopem, housem, to celé v kabátě ušitém z klubového zvuku.

„Jednáme opět také s několika umělci ze zahraničí. Rádi bychom na festival opět dovezli nějaká zvučná jména, která rozhodně nebudou jen do počtu. Doufáme, že budou mít podobnou váhu jako v minulosti třeba Algiers nebo loni The Murder Capital,“ láká do Tasova dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

V sestavě nechybí Tomáš Palucha. | Foto: Romana Kovács

Jednatřicátý ročník BESEDY (u Bigbítu) proběhne 2. a 3. srpna 2024 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí padesátka účinkujících. Chybět nebude místní folklor a další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy.

Předprodej probíhá v síti smsticket. Z každé prodané vstupenky pořadatelé až do Štědrého dne koupí jednu nocleženku lidem bez domova.

Tagy Beseda u Bigbítu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY