Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 09.12.2021 - 00:01

Basy Spector Euro RST 4 a RST 5

Firma Spector Musical Instruments představila čtyř a pětistrunné baskytary z profesionální série Euro RST, které ctí klasický design nástrojů z dílny zakladatele společnosti Stuarta Spectora, ale nabízejí nové materiály, vylepšenou elektroniku a v neposlední řadě i trojici exkluzivních transparentních odstínů. Pod zkratkou RST se v tomto případě ukrývá výraz „roasted“, tedy tepelná úprava, kterou prošly krky i hmatníky modelů Euro RST 4 a Euro RST 5.

Srdcem konstrukce je „pečený“ průchozí krk, lepený ze tří kusů javoru, k němuž jsou přilepena korpusová křídla z exotické paulovnie (empresswood), krytá topem z výběrového javoru s plamínkovou kresbou. Javorový hmatník s plochým radiusem 16 palců nese 24 jumbo pražců, poziční značky z pravé perleti a masivní mosazný ořech široký 42 respektive 46 mm.

Čtyřstrunná verze disponuje standardní menzurou 34 palců, „pětka“ dostala prodloužený rozměr 35 palců, což pozitivně ovlivňuje rezonanci struny H. Struny kotví v odlehčené hliníkové top-load kobylce, umožňující jejich rychlou výměnu. Rozteče strun činí 19 (RST 4) nebo 17 (RST 5) mm a ladění zajišťují strojky Gotoh GB-350 se subtilnějšími Y-rondely. Kovové komponenty mají chromovaný povrch.

Poprvé u nástrojů z edice Euro byla použita dvojice humbuckerů Aguilar Super Double 4SD-D1 nebo 5SD-D2 s magnety Alnico V a potlačeným šumem. Snímače jsou navázány na osvědčený aktivní předzesilovač Aguilar OBP-2, vybavený dvoupásmovým ekvalizerem (+- 18 dB / 40 Hz, +- 16 dB / 6.5 kHz). Obvod napájí 9 V baterie s udávanou výdrží více než 300 hodin provozu.

Obě varianty lze pořídit v saténových lacích Turquoise Tide, Sundown Glow nebo Sienna Stain Matte, kterými jsou stříkány i javorové pláty na hlavicích. Oficiální ceny modelu Euro RST 4 se americkém trhu pohybují okolo 2900 dolarů, provedení Euro RST 5 je dostupné za cca 3000 dolarů. Součástí je firemní polstrovaný gig bag a servisní klíče.

Tagy Spector Spector Euro RST 4 Spector Euro RST 5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY