Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 23.01.2022 - 00:01

Basový wah pedál Dunlop Cry Baby JCT95 Justin Chancellor

Firma Jim Dunlop představila další přírůstek do série kvákadel z edice Artist, kterým je signovaný pedál Dunlop Cry Baby JCT95 Justin Chancellor, postavený podle specifikací basisty kapely Tool. Nový model zahrnuje vedle kvákadla také frekvenční filtraci a fuzz. Kombinací těchto sekcí lze vytvářet širokou škálu zvuků počínaje klasickým wah rejstříkem přes hladké tóny, evokující sound syntezátoru, až po agresivně znějící sweeping s výrazným zkreslením.

Režim U.K. Filter využívá vlastní polovodičový obvod navržený podle obálkové custom filtrace tónového ovladače na Justinově vlastním nástroji. Tento režim naprosto přesně vystihuje zvukový charakter basových partů ve skladbě The Patient Chancellorových domovských Tool (CD Lateralus, 2001).

Zkreslovací obvod je inspirován britským vintagem fuzzem, jenž oproti jiným verzím poskytuje důraznější projekci, díky níž basový part projde lépe kapelovým mixem, ale přitom si stále zachovává dostatek nízkých pásem, takže tón nástroje neztrácí na objemu. Klasickým příkladem tohoto zvuku jsou některé části skladby Jambi z alba 10,000 Days, které Tool vydali v roce 2006.

Kvákadlo nabízí dvojici modů (Standard / U.K. Filter) ovládaných nášlapným pedálem opatřeným pružinou vracející segment do výchozí (deaktivované) pozice. Režimy jsou volitelné pomocí footswitche Wah Select a každý z nich má vlastní rozdílně podsvícené minipotenciometry hlasitosti a funkce Q – šířka pásma. Okruh wahu využívá červenou cívku Fasel, dostatek basů je zajištěn zesílením původního signálu v pásmu 400 Hz a jeho následnému smíchání s efektovanou větví.

Ke zmíněným modům lze dalším footswitchem Fuzz Select kdykoliv připojit zkreslovací sekci nastavitelnou trojicí ovladačů Fuzz, Tone, Volume. Pokud chce hráč použít fuzz samostatně, stačí zmáčknout červené tlačítko na pravém boku šasi stříkaného modrým metalickým lakem. Integrován je i malý potenciometr Bypass / Delay ovlivňující rychlost náběhu neefektovaného režimu po sundání nohy z pedálu.

Flexibilní basový wah pedál Dunlop Cry Baby JCT95 Justin Chancellor je napájen standardním 9V adapterem nebo baterií uloženou v plastové šachtě na dně efektu. Oficiální cena byla v případě americké části trhu nastavena těsně pod hranicí 300 dolarů. Součástí dodávky je i tzv. Pedal Topper pro snadnější aktivaci fuzzu a přepnutí wah režimu současně.

Tagy Jim Dunlop Dunlop Cry Baby JCT95

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY